zavřít
Jakub II.

král anglie, skotska a irska

Narození:
14. 10. 1633 ,přidej místo narození
Úmrtí:
16. 9. 1701  ve věku 67 let  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jakub II. Stuart (14. října 1633 - 16. září 1701) byl posledním katolickým králem Anglie, Skotska (jako Jakub VII.) a Irska (pokud nepočítáme jeho potomky, kteří si trůn nárokovali, ale žili v exilu a neměli reálnou moc). Reálně vládl v letech 1685-1688. Byl též posledním králem, který se tituloval jako král Skotů. Králova politika směřující k posílení královské moci a ke zrušení restrikcí namířených proti katolíkům vyvolávala všeobecnou nevoli a nakonec vyústila v tzv. Slavnou revoluci, kdy byl Jakub II. svržen z anglického trůnu a musel uprchnout. Na jeho místo nastoupila jeho dcera Marie II. a její manžel Vilém III. Oranžský (syn Jakuba II., James Francis Edward, rovněž katolík, byl opomenut). Skotsko a Irsko tuto změnu neuznaly, ale posléze v nich byla prosazena silou. V těchto zemích i v Anglii však ještě dlouho působilo hnutí jakobitů, kteří podporovali a prosazovali právo Jakuba II. a jeho potomků na anglický trůn. Jakub II. zemřel v exilu ve Francii. Jeho potomci se na anglický trůn nevrátili. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jakub II. Stuart (14. října 1633 - 16. září 1701) byl posledním katolickým králem Anglie, Skotska (jako Jakub VII.) a Irska (pokud nepočítáme jeho potomky, kteří si trůn nárokovali, ale žili v exilu a neměli reálnou moc). Reálně vládl v letech 1685-1688. Byl též posledním králem, který se tituloval jako král Skotů.

Králova politika směřující k posílení královské moci a ke zrušení restrikcí namířených proti katolíkům vyvolávala všeobecnou nevoli a nakonec vyústila v tzv. Slavnou revoluci, kdy byl Jakub II. svržen z anglického trůnu a musel uprchnout. Na jeho místo nastoupila jeho dcera Marie II. a její manžel Vilém III. Oranžský (syn Jakuba II., James Francis Edward, rovněž katolík, byl opomenut). Skotsko a Irsko tuto změnu neuznaly, ale posléze v nich byla prosazena silou. V těchto zemích i v Anglii však ještě dlouho působilo hnutí jakobitů, kteří podporovali a prosazovali právo Jakuba II. a jeho potomků na anglický trůn. Jakub II. zemřel v exilu ve Francii. Jeho potomci se na anglický trůn nevrátili.