zavřít
Jadwiga

polská královna

Narození:
1370 ,přidej místo narození
Úmrtí:
1399  ve věku 29 let,  Krakov  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jadwiga (Hedvika), polská královna, se narodila v roce 1370 jako dcera Ludvíka z Anjou – uherského a polského krále. Její starší sestra Marie se provdala za syna Karla IV., Zikmunda Lucemburského, který se tak stal králem uherským a později německým císařem. Hedvika měla vládnout Polsku. Už v dětství byla zasnoubena s rakouským vévodou Vilémem. Aby Hedvice otec zajistil následnické právo, musel polskou šlechtu osvobodit od daní. Tyto ústupky vedla k tomu, že v Polsku byl král volen šlechtou. Po Ludvíkově smrti bylo Hedvice čtrnáct let. Byla v Krakově korunována na královnu. O její ruku se ucházel velkokníže Jagiello. Původní zasnoubení s vévodou Vilémem bylo zrušeno – Poláci nechtěli za panovníka Němce. Sňatkem Hedviky a Jagiellem bylo Polsko sjednoceno s Litvou. Vznikla nová mocná říše, která se mohla měřit s řádem německých rytířů. Jagiello přestoupil ke křesťanství. Hedvika iniciovala překlad Bible do polštiny a velmi se věnovala univerzitě, založené v roce 1364 v Krakově jejím otcem. Jadwiga – královna polská byla známa jako jemná a velmi vzdělaná žena. Zemřela po porodu v roce 1399. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jadwiga (Hedvika), polská královna, se narodila v roce 1370 jako dcera Ludvíka z Anjou – uherského a polského krále.

Její starší sestra Marie se provdala za syna Karla IV., Zikmunda Lucemburského, který se tak stal králem uherským a později německým císařem. Hedvika měla vládnout Polsku. Už v dětství byla zasnoubena s rakouským vévodou Vilémem. Aby Hedvice otec zajistil následnické právo, musel polskou šlechtu osvobodit od daní. Tyto ústupky vedla k tomu, že v Polsku byl král volen šlechtou.

Po Ludvíkově smrti bylo Hedvice čtrnáct let. Byla v Krakově korunována na královnu. O její ruku se ucházel velkokníže Jagiello. Původní zasnoubení s vévodou Vilémem bylo zrušeno – Poláci nechtěli za panovníka Němce.

Sňatkem Hedviky a Jagiellem bylo Polsko sjednoceno s Litvou. Vznikla nová mocná říše, která se mohla měřit s řádem německých rytířů.

Jagiello přestoupil ke křesťanství. Hedvika iniciovala překlad Bible do polštiny a velmi se věnovala univerzitě, založené v roce 1364 v Krakově jejím otcem.

Jadwiga – královna polská byla známa jako jemná a velmi vzdělaná žena. Zemřela po porodu v roce 1399.

Hledáte také jako: Jadwigaová
Rychlá navigace:novinky |diskuse