zavřít
Ivan VI. Antonovič

ruský car

Narození:
12. 8. 1740 ,přidej místo narození
Úmrtí:
7. 4. 1764  ve věku 23 let,  pevnost u Petrohradu  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ivan VI. Antonovič, ruský car, se narodil 12.8.1740, jako syn bratrance Marie Terezie vévody Antonína Ulricha a Alžběty Meklenburské. Už jako dvouměsíční se stal carem. Jeho matka po přijetí pravoslaví přijala jméno Anna Leopoldova. Byla neteří carevny Anny I. Ivanovy a vnučkou cara Ivana I. Alexejeviče. Manželství cara zůstalo bezdětné a Anna dlouho přemýšlela o následníkovi trůnu. Nakonec povolala do Ruska svou třináctiletou neteř Alžbětu Meklenburskou a dědicem prohlásila jejího ještě nenarozeného syna. Alžběta se provdala v roce 1739 za Antonína Ulricha z rodu brunšvických vévodů. V srpnu 1740 se narodil očekávaný následník trůnu a o dva měsíce později carevna Anna umírá. Ivan musel už jako dvouměsíční nastoupit na trůn a nejprve za něj vládl oblíbenec carevny, turonský vévoda Biron. Ivanova matka provedla spolu s armádou 8. listopadu 1740 převrat a Biron byl poslán do vyhnanství. Anna tak mohla vládnout za svého syna. 25. listopadu 1741 proběhl další převrat a na trůn usedla dcera Petra I. Velikého Alžběta I. Vévoda brunšvický byl i s rodinou poslán do Solověckého kláštera, kam ale nedorazili a zůstali v Cholmogorách u Archangelska. Malého cara Ivana uvěznili odděleně od jeho rodiny. Aby nebylo možné ho osvobodit, byl v šestnácti letech převezen do pevnosti u Petrohradu a dostal jméno Ivan Grigorij. Držení v izolaci mu způsobilo deprese, záchvaty zuřivosti a halucinace. Když Alžběta I. zemřela, nechal nový car Petr III. Ivana ještě více týrat. Sám se ale dostal brzy do vězení a byl zavražděn. Na trůn usedla jeho žena Kateřina II. Ta si nechala v roce 1762 Ivana zavolat a promlouvala s ním. Po jejich rozhovoru se rozhodla dále ho držet ve vězení a v případě jeho nemoci zakázala poskytnout mu pomoc. 4. července 1764 vypukla v pevnosti vzpoura pod vedením velitele Vysiluje Miroviče. Ten se pokusil Ivana osvobodit, ale než se mu to stačilo podařit, byl Ivan zavražděn ve své cele dvěma strážci, kteří ho hlídali. Ivan VI. zemřel ve věku čtyřiadvaceti let 4.7.1764. Oba jeho vrazi byli bohatě odměněni a vůdce povstání Mirovič byl popraven. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis


Ivan VI. Antonovič, ruský car, se narodil 12.8.1740, jako syn bratrance Marie Terezie vévody Antonína Ulricha a Alžběty Meklenburské.

Už jako dvouměsíční se stal carem. Jeho matka po přijetí pravoslaví přijala jméno Anna Leopoldova. Byla neteří carevny Anny I. Ivanovy a vnučkou cara Ivana I. Alexejeviče.

Manželství cara zůstalo bezdětné a Anna dlouho přemýšlela o následníkovi trůnu. Nakonec povolala do Ruska svou třináctiletou neteř Alžbětu Meklenburskou a dědicem prohlásila jejího ještě nenarozeného syna.

Alžběta se provdala v roce 1739 za Antonína Ulricha z rodu brunšvických vévodů. V srpnu 1740 se narodil očekávaný následník trůnu a o dva měsíce později carevna Anna umírá. Ivan musel už jako dvouměsíční nastoupit na trůn a nejprve za něj vládl oblíbenec carevny, turonský vévoda Biron.

Ivanova matka provedla spolu s armádou 8. listopadu 1740 převrat a Biron byl poslán do vyhnanství. Anna tak mohla vládnout za svého syna.

25. listopadu 1741 proběhl další převrat a na trůn usedla dcera Petra I. Velikého Alžběta I. Vévoda brunšvický byl i s rodinou poslán do Solověckého kláštera, kam ale nedorazili a zůstali v Cholmogorách u Archangelska.

Malého cara Ivana uvěznili odděleně od jeho rodiny. Aby nebylo možné ho osvobodit, byl v šestnácti letech převezen do pevnosti u Petrohradu a dostal jméno Ivan Grigorij. Držení v izolaci mu způsobilo deprese, záchvaty zuřivosti a halucinace.

Když Alžběta I. zemřela, nechal nový car Petr III. Ivana ještě více týrat. Sám se ale dostal brzy do vězení a byl zavražděn. Na trůn usedla jeho žena Kateřina II. Ta si nechala v roce 1762 Ivana zavolat a promlouvala s ním. Po jejich rozhovoru se rozhodla dále ho držet ve vězení a v případě jeho nemoci zakázala poskytnout mu pomoc.

4. července 1764 vypukla v pevnosti vzpoura pod vedením velitele Vysiluje Miroviče. Ten se pokusil Ivana osvobodit, ale než se mu to stačilo podařit, byl Ivan zavražděn ve své cele dvěma strážci, kteří ho hlídali.

Ivan VI. zemřel ve věku čtyřiadvaceti let 4.7.1764. Oba jeho vrazi byli bohatě odměněni a vůdce povstání Mirovič byl popraven.