zavřít
Isabela I. Kastinská

španělská královna

Narození:
22. 4. 1451 , Madrigalu de las Altas
Úmrtí:
26. 11. 1504  ve věku 53 let,  Medina del Campo ve Španělsku  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Isabela l. Kastinská, španělská královna, se narodila 22.4.1451 v Madrigalu de las Altas, jako třetí dcera Jana ll. Kastinského. Sňatkem Isabely s králem Ferdinandem II., byly Kastilie a Aragonie sjednoceny pod jedinou královskou korunou. Otevřela se tak cesta k světově významné říši. Královna porodila pět dětí. Nejstarší syn, následník trůnu, předčasně zemřel, dcera byla duševně nemocná a Kateřina byla rozvedena s anglickým králem Jindřichem VIII., který se stal protestantem. Isabela měla světle plavé vlasy, kyprou postavu, byla přísná a střízlivá. Vynikala železnou vůlí a politickým nadáním a to i přesto, že byla nevzdělaná. Královnou byla prohlášena v roce 1474, v době, kdy zemí zmítaly vnitřní problémy, navíc se řešily války s Francií a Portugalskem. Isabela a Ferdinand tvořili perfektní vladařský pár. Až do roku 1479 upevňovali svou moc a organizovali hospodářský vzestup země. V letech 1490 – 1492 byla dobyta nazpět Granada a sjednocená říše uspořádána. V roce 1486 byl na královském dvoře přijat jistý mořeplavec, ale hned poté byl odmítnut. V roce 1492 se však Kolumbovi podařilo královnu přesvědčit k tomu, aby mu poskytla tři karavely s 87 muži. Rok poté se vrátily ze západní Indie se sedmi domorodci, papoušky, zlatem a perlami. V roce 1502 vyšlo najevo, že nebyla objevena Indie, ale nový neznámý světadíl. Isabela s rozmyslem volila názorově spřízněné poradce – kardinála Mendozu , mnicha Hernanda de Talaveru a toledského arcibiskupa kardinála Cisnerose, který byl od roku 1507 neúprosným Velkým inkvizitorem. I přes práva stavovských zástupců – stará šlechta byla zbavena moci – vládla autoritativně a tím, že opřela národní jednotu o jednotu náboženské víry, vytvořila symbiózu státu a církve se zcela moderními totalitními rysy. Středověké Španělsko se k věcem víry chovalo s relativní tolerancí, křesťané, muslimové a židé spolu vycházeli. Židy začali vyhánět ze země a muslimy násilně obracet na křesťanství až po dobytí Granady. Isabela usilovala o rozvoj kulturní úrovně země. Knihy se mohly dovážet bez cla, činnost tiskáren byla podporována, ale s tím, že byla zavedena cenzura. Královna Isabela zemřela 26.11.1504 v Medině del Campo ve Španělsku. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Isabela l. Kastinská, španělská královna, se narodila 22.4.1451 v Madrigalu de las Altas, jako třetí dcera Jana ll. Kastinského.

Sňatkem Isabely s králem Ferdinandem II., byly Kastilie a Aragonie sjednoceny pod jedinou královskou korunou. Otevřela se tak cesta k světově významné říši.
Královna porodila pět dětí. Nejstarší syn, následník trůnu, předčasně zemřel, dcera byla duševně nemocná a Kateřina byla rozvedena s anglickým králem Jindřichem VIII., který se stal protestantem.

Isabela měla světle plavé vlasy, kyprou postavu, byla přísná a střízlivá. Vynikala železnou vůlí a politickým nadáním a to i přesto, že byla nevzdělaná. Královnou byla prohlášena v roce 1474, v době, kdy zemí zmítaly vnitřní problémy, navíc se řešily války s Francií a Portugalskem.

Isabela a Ferdinand tvořili perfektní vladařský pár. Až do roku 1479 upevňovali svou moc a organizovali hospodářský vzestup země. V letech 1490 – 1492 byla dobyta nazpět Granada a sjednocená říše uspořádána.

V roce 1486 byl na královském dvoře přijat jistý mořeplavec, ale hned poté byl odmítnut. V roce 1492 se však Kolumbovi podařilo královnu přesvědčit k tomu, aby mu poskytla tři karavely s 87 muži. Rok poté se vrátily ze západní Indie se sedmi domorodci, papoušky, zlatem a perlami. V roce 1502 vyšlo najevo, že nebyla objevena Indie, ale nový neznámý světadíl.

Isabela s rozmyslem volila názorově spřízněné poradce – kardinála Mendozu , mnicha Hernanda de Talaveru a toledského arcibiskupa kardinála Cisnerose, který byl od roku 1507 neúprosným Velkým inkvizitorem. I přes práva stavovských zástupců – stará šlechta byla zbavena moci – vládla autoritativně a tím, že opřela národní jednotu o jednotu náboženské víry, vytvořila symbiózu státu a církve se zcela moderními totalitními rysy. Středověké Španělsko se k věcem víry chovalo s relativní tolerancí, křesťané, muslimové a židé spolu vycházeli. Židy začali vyhánět ze země a muslimy násilně obracet na křesťanství až po dobytí Granady.

Isabela usilovala o rozvoj kulturní úrovně země. Knihy se mohly dovážet bez cla, činnost tiskáren byla podporována, ale s tím, že byla zavedena cenzura.
Královna Isabela zemřela 26.11.1504 v Medině del Campo ve Španělsku.

Hledáte také jako: Isabela I. Kastinskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse