zavřít
Isabela II.

královna

Narození:
1830 ,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Isabela II., španělská královna se narodila v roce 1830.Vládla v letech 1833 -1868. Už jako tříletá nastoupila vládu. Do doby její plnoletosti ji zastupovala její matka Marie Kristina Neapolská. V roce 1853 byla Isabela prohlášena za plnoletou a ujala se vlády. Španělsko se octlo pod francouzským vlivem, ústava byla přizpůsobena francouzské . Isabela byla zasnoubena se slabomyslným Františkem Asízem Bourbonským. Její sestra Marie Louisa byla zaslíbena vévodovi z Monpensier, synovi Ludvíka Filipa. Isabela se se svým manželem rozešla a stýkala se s velkou řadou milenců. Exkrálovna Marie Kristina Neapolská byla dvakrát vykázána ze země, která se stala místem stranických bojů, povstání a revolt, anarchie a despotismu. Od roku 1861 se v zemi rozvíjel textilní průmysl / v Katalánii/ a metalurgický a strojírenský / v Saturii a Baskicku/, začaly vznikat železniční tratě. Nespokojenost s vládou narůstala a vyústila v povstání v roce 1868. Královnino vojsko bylo poraženo, Madrid padl a Isabela uprchla do Francie, kde abdikovala ve prospěch svého syna Alfonse XII. Španělským králem byl ale nakonec zvolen Amadeus I. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Isabela II., španělská královna se narodila v roce 1830.Vládla v letech 1833 -1868.

Už jako tříletá nastoupila vládu. Do doby její plnoletosti ji zastupovala její matka Marie Kristina Neapolská.

V roce 1853 byla Isabela prohlášena za plnoletou a ujala se vlády. Španělsko se octlo pod francouzským vlivem, ústava byla přizpůsobena francouzské . Isabela byla zasnoubena se slabomyslným Františkem Asízem Bourbonským. Její sestra Marie Louisa byla zaslíbena vévodovi z Monpensier, synovi Ludvíka Filipa.

Isabela se se svým manželem rozešla a stýkala se s velkou řadou milenců. Exkrálovna Marie Kristina Neapolská byla dvakrát vykázána ze země, která se stala místem stranických bojů, povstání a revolt, anarchie a despotismu.

Od roku 1861 se v zemi rozvíjel textilní průmysl / v Katalánii/ a metalurgický a strojírenský / v Saturii a Baskicku/, začaly vznikat železniční tratě. Nespokojenost s vládou narůstala a vyústila v povstání v roce 1868.

Královnino vojsko bylo poraženo, Madrid padl a Isabela uprchla do Francie, kde abdikovala ve prospěch svého syna Alfonse XII. Španělským králem byl ale nakonec zvolen Amadeus I.

Hledáte také jako: Isabela II.ová
Rychlá navigace:novinky |diskuse