zavřít
Inocenc XIII.

papež

Narození:
13. 5. 1655 , Poli, Itálie
Úmrtí:
7. 3. 1724  ve věku 68 let,  Řím, Itálie  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Inocenc XIII., rodným jménem Michelangelo dei Conti byl 244. papež katolické církve (1721–1724). Michelangelo dei Conti pocházel z řad vysoké italské šlechty. V letech 1696 - 1710 byl papežským nunciem v Portugalsku, kde se zformoval jeho vysoce nepříznivý náhled na jeziuty. V roce 1706 jej papež Klement XI. jmenoval kardinálem. V roce 1721 pak byl zvolen jeho nástupcem. Jeho pontifikát je považován za úspěšný, ale vzhledem ke svému krátkému trvání za nepříliš významný. V rámci mezinárodní politiky podporoval, podobně jako jeho předchůdce, stuartovského uchazeče Jamese Stuarta o britský trůn. Ve vnitrocírkevní politice je asi nejvýznamnější jeho konflikt s jezuity (kteří v Číně bez jeho svolení upravili bohoslužebný ritus). Spor vygradoval v nařízení, že řád nesmí přijímat nové členy. Tento fakt povzbudil francouzské biskupy k sepsání petice, v níž ho žádali o odvolání papežské buly Unigenitus, která odsuzovala jansenismus. Tato žádost však byla rázně zamítnuta. Zajímavá je spojitost s českými dějinami, neboť 31. května 1721 blahoslavil Jana Nepomuckého. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Inocenc XIII., rodným jménem Michelangelo dei Conti byl 244. papež katolické církve (1721–1724).

Michelangelo dei Conti pocházel z řad vysoké italské šlechty. V letech 1696 - 1710 byl papežským nunciem v Portugalsku, kde se zformoval jeho vysoce nepříznivý náhled na jeziuty. V roce 1706 jej papež Klement XI. jmenoval kardinálem. V roce 1721 pak byl zvolen jeho nástupcem. Jeho pontifikát je považován za úspěšný, ale vzhledem ke svému krátkému trvání za nepříliš významný.

V rámci mezinárodní politiky podporoval, podobně jako jeho předchůdce, stuartovského uchazeče Jamese Stuarta o britský trůn.

Ve vnitrocírkevní politice je asi nejvýznamnější jeho konflikt s jezuity (kteří v Číně bez jeho svolení upravili bohoslužebný ritus). Spor vygradoval v nařízení, že řád nesmí přijímat nové členy. Tento fakt povzbudil francouzské biskupy k sepsání petice, v níž ho žádali o odvolání papežské buly Unigenitus, která odsuzovala jansenismus. Tato žádost však byla rázně zamítnuta. Zajímavá je spojitost s českými dějinami, neboť 31. května 1721 blahoslavil Jana Nepomuckého.

Hledáte také jako: Michelangelo dei Conti, Inocenc XIII
Rychlá navigace:novinky |diskuse