zavřít
Hirohito

císař

Narození:
29. 4. 1901 , Tokyo, Japan
Úmrtí:
7. 1. 1989  ve věku 87 let,  Tokyo, Japan  †
Znamení:
býk  
Výška:
165 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

19 se líbí, 15 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Hirohito byl 124. japonským císařem, který vládl v letech 1926 až 1989. Po své smrti je v Japonsku známý jako Císař éry Šówa (昭和天皇, Šówa tennó; Šówa – „zářící mír“ – byl název jeho panovnické éry, který si volí každý císař sám). Mimo Japonsko bývá jmenován Hirohito, nebo Císař Hirohito. Jeho dětské jméno bylo Miči no mija. Před svou smrtí byl jednodušše označen jako Tennó Heika (Jeho Výsost Syn nebes). Vládl nejdéle ze všech japonských císařů a jeho vláda přinesla japonské společnosti obrovské změny. Mládí Narodil se v paláci Aojama v Tokiu. Jako prvorozený syn císaře Taišó Jošihity byl 2. listopadu 1916 ustanoven korunním princem. Dne 29. listopadu 1921 se stává regentem a ujímá se vlády místo svého těžce nemocného otce. V roce 1922 Hirohito podnikl šestiměsíční cestu do Velké Británie a dalších evropských zemí (Francie, Itálie, Vatikán, Nizozemsko a Belgie). Stal se tak vůbec prvním japonským vládcem, který kdy vycestoval do zahraničí. Korunovace 25. prosince 1926 umírá jeho otec. Hirohito je korunován císařem 10. listopadu 1928. Počátek vlády Počátek Hirohitovy vlády (mezi roku 1926 a 1945) je poznamenám silnou pozicí japonských armádních kruhů ve vládě. V roce 1932 došlo k faktické ztrátě civilní kontroly nad armádou. Ta ovládla téměř veškerou politickou moc v zemi, začala se připravovat na agresivní válku ve východní Asii a postupně zavedla Japonsko do 2. světové války. Podle posledních výzkumů vyšlo najevo, že císař byl středem faktického politického dění a události vedoucí k invazi do Číny, následné masakry a vstup Japonska do druhé světové války, se děly pod jeho přímou kontrolou nebo s jeho souhlasem. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Hirohito byl 124. japonským císařem, který vládl v letech 1926 až 1989. Po své smrti je v Japonsku známý jako Císař éry Šówa (昭和天皇, Šówa tennó; Šówa – „zářící mír“ – byl název jeho panovnické éry, který si volí každý císař sám). Mimo Japonsko bývá jmenován Hirohito, nebo Císař Hirohito. Jeho dětské jméno bylo Miči no mija. Před svou smrtí byl jednodušše označen jako Tennó Heika (Jeho Výsost Syn nebes).

Vládl nejdéle ze všech japonských císařů a jeho vláda přinesla japonské společnosti obrovské změny.

Mládí
Narodil se v paláci Aojama v Tokiu. Jako prvorozený syn císaře Taišó Jošihity byl 2. listopadu 1916 ustanoven korunním princem. Dne 29. listopadu 1921 se stává regentem a ujímá se vlády místo svého těžce nemocného otce. V roce 1922 Hirohito podnikl šestiměsíční cestu do Velké Británie a dalších evropských zemí (Francie, Itálie, Vatikán, Nizozemsko a Belgie). Stal se tak vůbec prvním japonským vládcem, který kdy vycestoval do zahraničí.

Korunovace
25. prosince 1926 umírá jeho otec. Hirohito je korunován císařem 10. listopadu 1928.

Počátek vlády
Počátek Hirohitovy vlády (mezi roku 1926 a 1945) je poznamenám silnou pozicí japonských armádních kruhů ve vládě. V roce 1932 došlo k faktické ztrátě civilní kontroly nad armádou. Ta ovládla téměř veškerou politickou moc v zemi, začala se připravovat na agresivní válku ve východní Asii a postupně zavedla Japonsko do 2. světové války. Podle posledních výzkumů vyšlo najevo, že císař byl středem faktického politického dění a události vedoucí k invazi do Číny, následné masakry a vstup Japonska do druhé světové války, se děly pod jeho přímou kontrolou nebo s jeho souhlasem.

Mohli by vás také zajímat…