zavřít
Henrietta Marie Bourbonská

anglická královna

Narození:
16. 11. 1609 , Paříž, Francie
Úmrtí:
21. 8. 1669  ve věku 59 let,  zámek Colombes, Francie  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Henrietta Marie pocházela z rodu Bourbonů, byla nejmladší dcerou francouzského krále Jindřicha IV.Navarrského a Marie Medicejské. Její život se neblaze začal odvíjet již od samého počátku - její otec, slavný francouzský král Jindřich IV. byl zavražděn, když jí bylo několik měsíců a ona vyrůstala na dvoře plném intrik, stále na pokraji konfliktu... Ve svých 15 letech byla provdána za budoucího anglického krále Karla I., ale coby katolická královna byla od samého počátku svým protestanským poddaným trnem v patě. Nebyla v Anglii příliš oblíbená. I její manželství s Karlem I. však začalo nešťaštně, coby ještě katolická princezna odmítla protestantské ceremonie a započala tak 3 roky trvající manželský nesvár podněcovaný též nepřátelským vévodou z Buckinghamu. Přesto byla Henrietta Marie svému manželovi i v těch nějtěžších dobách věrnou a oddanou manželkou, ochotnou stále mu pomáhat až do samého králova nešťastného konce, kdy byl pro vlastizradu její choť, anglický král Karel I. v roce 1649 popraven. Po popravě krále Karla I. se Henrietta Marie nepohodla se svými racionálněji uvažujícími dětmi a odešla svůj zbytek života dožít do zámku Colombes nedaleko Paříže. Ze svazku s králem Karlem I. měla 6 dětí - Karla II.Anglického a Jakuba II.Anglického (oba se stali později po smrti Karla I. králi), Marii I.Stuartovnu, Henriettu Annu Stuartovnu, Alžbětu a Jindřicha. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Henrietta Marie pocházela z rodu Bourbonů, byla nejmladší dcerou francouzského krále Jindřicha IV.Navarrského a Marie Medicejské. Její život se neblaze začal odvíjet již od samého počátku - její otec, slavný francouzský král Jindřich IV. byl zavražděn, když jí bylo několik měsíců a ona vyrůstala na dvoře plném intrik, stále na pokraji konfliktu...

Ve svých 15 letech byla provdána za budoucího anglického krále Karla I., ale coby katolická královna byla od samého počátku svým protestanským poddaným trnem v patě. Nebyla v Anglii příliš oblíbená. I její manželství s Karlem I. však začalo nešťaštně, coby ještě katolická princezna odmítla protestantské ceremonie a započala tak 3 roky trvající manželský nesvár podněcovaný též nepřátelským vévodou z Buckinghamu.

Přesto byla Henrietta Marie svému manželovi i v těch nějtěžších dobách věrnou a oddanou manželkou, ochotnou stále mu pomáhat až do samého králova nešťastného konce, kdy byl pro vlastizradu její choť, anglický král Karel I. v roce 1649 popraven.

Po popravě krále Karla I. se Henrietta Marie nepohodla se svými racionálněji uvažujícími dětmi a odešla svůj zbytek života dožít do zámku Colombes nedaleko Paříže.

Ze svazku s králem Karlem I. měla 6 dětí - Karla II.Anglického a Jakuba II.Anglického (oba se stali později po smrti Karla I. králi), Marii I.Stuartovnu, Henriettu Annu Stuartovnu, Alžbětu a Jindřicha.

Hledáte také jako: Henrietta Marie Bourbonskáová, Henrietta Maria of France, Maria of France, Henrietta Maria
Rychlá navigace:novinky |diskuse