zavřít
Harald Modrozubý

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
986,  pevnost Jumne/Jomsborg/  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Harald Modrozubý, dánský král, vládl v letech 950 -987. Tento panovník zpočátku podléhal německému vlivu. Za jeho vláda byla založena tři dánská biskupství, podléhající arcibiskupovi hamburskému Adaldagovi. Tak bylo v první polovině 10. století dosaženo pokřestění Dánska a Harald sám se nechal pokřtít v roce 960 knězem Popem pod nátlakem císaře Oty I. Jeho sestra Ginnhilda, vdova po norském králi Eriku I. Krvavé sekeře, podnítila Haralda k tažení proti Norsku. Chtěla zde zbavit trůnu Erikova bratra Haakona Dobrého anglosaského krále. Norové pustošili Jutsko a Skane a dobyli ostrov Sjaelland. Harald Nory z Dánska vyhnal a vylodil se v Norsku. Zde zvítězil v bitvě u Hordalandu a Haakon padl. Harald vládl oběma zemím. V Norsku ho zastupoval jeden ze synů Erika Krvavé sekery Harald Šedopláštník, který byl ale brzy zabit. V té době vypravil císař Ota II. vojsko proti Dánům. Chtěl je potrestat za nájezdy do Holštýnska. Na jihu Dánska zřídil pevnost se silnou posádkou. Později došlo k roztržce mezi Haraldem a jeho synem Svenem Tveskaggem. V tomto boji byl Modrozub raněn a v pevnosti Jumne / Jomsborgu/ v roce 986 zemřel. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Harald Modrozubý, dánský král, vládl v letech 950 -987.

Tento panovník zpočátku podléhal německému vlivu. Za jeho vláda byla založena tři dánská biskupství, podléhající arcibiskupovi hamburskému Adaldagovi.

Tak bylo v první polovině 10. století dosaženo pokřestění Dánska a Harald sám se nechal pokřtít v roce 960 knězem Popem pod nátlakem císaře Oty I.

Jeho sestra Ginnhilda, vdova po norském králi Eriku I. Krvavé sekeře, podnítila Haralda k tažení proti Norsku. Chtěla zde zbavit trůnu Erikova bratra Haakona Dobrého anglosaského krále.

Norové pustošili Jutsko a Skane a dobyli ostrov Sjaelland. Harald Nory z Dánska vyhnal a vylodil se v Norsku. Zde zvítězil v bitvě u Hordalandu a Haakon padl.

Harald vládl oběma zemím. V Norsku ho zastupoval jeden ze synů Erika Krvavé sekery Harald Šedopláštník, který byl ale brzy zabit.

V té době vypravil císař Ota II. vojsko proti Dánům. Chtěl je potrestat za nájezdy do Holštýnska. Na jihu Dánska zřídil pevnost se silnou posádkou.

Později došlo k roztržce mezi Haraldem a jeho synem Svenem Tveskaggem. V tomto boji byl Modrozub raněn a v pevnosti Jumne / Jomsborgu/ v roce 986 zemřel.

Harald Modrozubý v našich článcích

  • Král z 10. století po sobě zanechal poklad a bezdrátovou technologii

    Král z 10. století po sobě zanechal poklad a bezdrátovou technologii

    20. 4. 2018 09:09 Dá se dnes ještě najít skutečný poklad? Určitě ano, jak se ukázalo nedávno na německé Rujáně. A nešlo přitom jen o pár střepů a rezatých hřebíků, ale o pořádnou kopu mincí a šperků z desátého století. A navíc ne jen tak ledajakých: Zbyly tam po králi, který dal jméno i logo bezdrátové komunikaci Bluetooth.… více