zavřít
Gustav VI. Adolf

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1973  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

33 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Gustav VI. Adolf, švédský král, byl synem Gustava V. Vládl v letech 1950 -1973. Studoval na švédské vojenské akademii, dosáhl hodnosti generála, kromě toho studoval na univerzitě v Uppsale a v Oslo. Jeho první manželkou byla od roku 1920 britská princezna Markéta z Connaughtu, druhou od roku 1965 princezna Luisa Mountbatten. Gustav VI. měl pět dětí, nejstarší z nich, korunní princ Gustav Adolf se zabil při leteckém neštěstí v jednačtyřiceti letech – syn tohoto nevládnoucího prince je dnešním švédským králem. Za vlády Gustava VI. Adolfa byl v roce 1971 dvoukomorový Riksdag přeměněn na jednokomorový, král měl pouze reprezentační úlohu. Gustav VI. byl velký obdivovatelem archeologie a sám se zúčastnil archeologických výzkumů v Itálii, Řecku, na Kypru a ve Švédsku. Byl také odborníkem na asijskou keramiku a vlastnil jednu z největších sbírek této keramiky. Gustav VI. Adolf zemřel v roce 1973. Po něm se stal králem jeho vnuk Karel XVI. Gustav. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Gustav VI. Adolf, švédský král, byl synem Gustava V. Vládl v letech 1950 -1973.
Studoval na švédské vojenské akademii, dosáhl hodnosti generála, kromě toho studoval na univerzitě v Uppsale a v Oslo.

Jeho první manželkou byla od roku 1920 britská princezna Markéta z Connaughtu, druhou od roku 1965 princezna Luisa Mountbatten.

Gustav VI. měl pět dětí, nejstarší z nich, korunní princ Gustav Adolf se zabil při leteckém neštěstí v jednačtyřiceti letech – syn tohoto nevládnoucího prince je dnešním švédským králem.

Za vlády Gustava VI. Adolfa byl v roce 1971 dvoukomorový Riksdag přeměněn na jednokomorový, král měl pouze reprezentační úlohu.

Gustav VI. byl velký obdivovatelem archeologie a sám se zúčastnil archeologických výzkumů v Itálii, Řecku, na Kypru a ve Švédsku. Byl také odborníkem na asijskou keramiku a vlastnil jednu z největších sbírek této keramiky.

Gustav VI. Adolf zemřel v roce 1973. Po něm se stal králem jeho vnuk Karel XVI. Gustav.