zavřít
Gustav II. Adolf

král

Narození:
19. 11. 1594 ,přidej místo narození
Úmrtí:
16. 11. 1632  ve věku 37 let  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

58 se líbí, 13 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Gustav II. Adolf, švédský král, se narodil 19.11.1594. Byl synem Karla IX. A Kristiny Holštýnské. Tento panovník byl zakladatelem švédské slávy a tvůrcem Švédska jako evropské velmoci. Jeho otec oslavil narození tohoto dědice trůnu znovuzřízením univerzity v Uppsale, která se stala slavnou. Gustavova matka byla proslulá svou učeností a Gustavu Adolfovi se dostalo znamenité výchovy. Jeho vychovatelem byl učenec Jan Skytte, pozdější přítel Jana Amose Komenského. Gustav hovořil šesti jazyky, byl velmi inteligentní a bystrý, miloval hudbu, výborně hrál na loutnu, byl zdvořilý a dobrosrdečný. Vlády se Gustav ujal ve svých sedmnácti letech. Vládl v letech 1611 -1632. Byl přesvědčený protestant. Ihned po svém nástupu na trůn začal Gustav s rozsáhlými reformami, zakládal nová města, podporoval průmysl a obchod, zval do země kvalifikované odborníky bez ohledu na národnost a náboženství, dal zřídit obchodní společnosti a upravil berní systém. Při prosazování svých nápadů si počínal nepromyšleně a dopouštěl se při tom i násilí. Říkalo se o něm, že připomínal Petra Velikého. I přes to blahobyt země za jeho vlády vzrůstal. Problém byl v tom, že rostoucí příjmy Gustav utrácel za vojenství a války. V roce 1630 se Gustav rozhodl, že zachrání protestantskou víru. 25.5.1630 pronesl před stavy strhující projev, že věří ve Francii, která mu poskytne pomoc. 9. června vyplul s vojskem ze Švédska a už se sem nikdy nevrátil. Gustav Adolf byl výborným vojevůdcem a měl skvělé generály. Jen peněz se mu pořád nedostávalo, proto povolil plenění a odírání obyvatelstva v Německu. Nakonec Francie svolila, že mu bude přispívat ročně čtyřmi sty tisíci tolarů na válku proti císaři. Gustav byl zabit při boji s císařským vojskem 16.11.1632. Jakmile se Švédové dověděli o smrti svého milovaného krále, chtěli se pomstít. Podařilo se jim zahnat císařské vojsko. Fridrich Falcký, někdejší český král, po zprávě o smrti přítele Gustava Adolfa onemocněl a zemřel. Po smrti Gustava Adolfa byla ve Švédsku ustavena poručnická vláda ve jménu nezletilé královny dcery Kristiny. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Gustav II. Adolf, švédský král, se narodil 19.11.1594. Byl synem Karla IX. A Kristiny Holštýnské. Tento panovník byl zakladatelem švédské slávy a tvůrcem Švédska jako evropské velmoci.

Jeho otec oslavil narození tohoto dědice trůnu znovuzřízením univerzity v Uppsale, která se stala slavnou.

Gustavova matka byla proslulá svou učeností a Gustavu Adolfovi se dostalo znamenité výchovy. Jeho vychovatelem byl učenec Jan Skytte, pozdější přítel Jana Amose Komenského.

Gustav hovořil šesti jazyky, byl velmi inteligentní a bystrý, miloval hudbu, výborně hrál na loutnu, byl zdvořilý a dobrosrdečný.

Vlády se Gustav ujal ve svých sedmnácti letech. Vládl v letech 1611 -1632. Byl přesvědčený protestant.

Ihned po svém nástupu na trůn začal Gustav s rozsáhlými reformami, zakládal nová města, podporoval průmysl a obchod, zval do země kvalifikované odborníky bez ohledu na národnost a náboženství, dal zřídit obchodní společnosti a upravil berní systém.

Při prosazování svých nápadů si počínal nepromyšleně a dopouštěl se při tom i násilí. Říkalo se o něm, že připomínal Petra Velikého.

I přes to blahobyt země za jeho vlády vzrůstal. Problém byl v tom, že rostoucí příjmy Gustav utrácel za vojenství a války.

V roce 1630 se Gustav rozhodl, že zachrání protestantskou víru. 25.5.1630 pronesl před stavy strhující projev, že věří ve Francii, která mu poskytne pomoc. 9. června vyplul s vojskem ze Švédska a už se sem nikdy nevrátil.

Gustav Adolf byl výborným vojevůdcem a měl skvělé generály. Jen peněz se mu pořád nedostávalo, proto povolil plenění a odírání obyvatelstva v Německu. Nakonec Francie svolila, že mu bude přispívat ročně čtyřmi sty tisíci tolarů na válku proti císaři.

Gustav byl zabit při boji s císařským vojskem 16.11.1632. Jakmile se Švédové dověděli o smrti svého milovaného krále, chtěli se pomstít. Podařilo se jim zahnat císařské vojsko. Fridrich Falcký, někdejší český král, po zprávě o smrti přítele Gustava Adolfa onemocněl a zemřel.

Po smrti Gustava Adolfa byla ve Švédsku ustavena poručnická vláda ve jménu nezletilé královny dcery Kristiny.