zavřít
Glycerius

římský císař

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí Mediolan /Milán/  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Glycerius, západořímský císař, nastoupil na západní trůn čtyři měsíce po Olybriově smrti a to proto, že východní císař Leo I., který se tak pro toto období stal jediným vládcem římského světa, nemohl zpočátku najít vhodného kandidáta. Místo něho si vzal výběr panovníka na starost burgundský velitel v Itálii Gundobad a zařídil, aby byl na trůn dosazen Glycerius – velitel císařské gardy. V březnu v roce 473 byl Glycerius prohlášen v Ravenně císařem a jeho jmenování podpořil i velitel vojsk v Galii – Chilperich. Pro Itálii představovali vážné nebezpečí Ostrogóti. Po pádu hunské říše v roce 454 tento národ vedený třemi bratry, Walamirem, Theodemirem a Widemirem, dostal svolení východního císaře Marciana usadit se v severní Panonii jako federáti či spojenci. Když Ostrogóti vydrancovali illyrské provincie a porazili jiné germánské kmeny, ovládli kolem roku 469 celou oblast středního Podunají. O dva roky později vystřídal Theodermia jeho syn Theoderich. Ten odvedl část ostrogótského lidu do nového domova v dolní Poesii a po dvaceti letech se měl stát králem Itálie. Jiná jejich skupina, která se také vydala z Panonie na jih, měla v úmyslu vtrhnou na italský poloostrov. Nový císař Glycerius díky diplomatické obratnosti dosáhl toho, že Ostrogóti od svého záměru upustili a místo toho zamířili do Galie. Glycerius nikdy nebyl v Konstantinopoli uznán a Leo I. rozhodl, aby ho na západním trůně nahradil manžel císařovniny neteře Julius Nepos, který byl víceméně nezávislý velitel vojska v Dalmácii. Ten se vypravil s loďstvem do Itálie, doplul do přístavu Portus Augusti a sám se prohlásil císařem. Jediný, kdo se proti tomu mohl postavit byl Gundobad, který ale z italské scény zmizel. Když se po smrti svých dvou bratrů stal Julius v burgundském království jediným nástupcem svého otce, okamžitě se chtěl svého dědictví ujmout. Glycerius se proto podrobil Juliu Nepotovi bez boje. Byl sesazen a přijal hodnost biskupa v Salone / Solin/ v Dalmácii. Později se stal arcibiskupem v Mediolanu / Milán/ a odtud zorganizoval v roce 480 Juliovu …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Glycerius, západořímský císař, nastoupil na západní trůn čtyři měsíce po Olybriově smrti a to proto, že východní císař Leo I., který se tak pro toto období stal jediným vládcem římského světa, nemohl zpočátku najít vhodného kandidáta. Místo něho si vzal výběr panovníka na starost burgundský velitel v Itálii Gundobad a zařídil, aby byl na trůn dosazen Glycerius – velitel císařské gardy.

V březnu v roce 473 byl Glycerius prohlášen v Ravenně císařem a jeho jmenování podpořil i velitel vojsk v Galii – Chilperich.

Pro Itálii představovali vážné nebezpečí Ostrogóti. Po pádu hunské říše v roce 454 tento národ vedený třemi bratry, Walamirem, Theodemirem a Widemirem, dostal svolení východního císaře Marciana usadit se v severní Panonii jako federáti či spojenci. Když Ostrogóti vydrancovali illyrské provincie a porazili jiné germánské kmeny, ovládli kolem roku 469 celou oblast středního Podunají. O dva roky později vystřídal Theodermia jeho syn Theoderich. Ten odvedl část ostrogótského lidu do nového domova v dolní Poesii a po dvaceti letech se měl stát králem Itálie. Jiná jejich skupina, která se také vydala z Panonie na jih, měla v úmyslu vtrhnou na italský poloostrov. Nový císař Glycerius díky diplomatické obratnosti dosáhl toho, že Ostrogóti od svého záměru upustili a místo toho zamířili do Galie.

Glycerius nikdy nebyl v Konstantinopoli uznán a Leo I. rozhodl, aby ho na západním trůně nahradil manžel císařovniny neteře Julius Nepos, který byl víceméně nezávislý velitel vojska v Dalmácii. Ten se vypravil s loďstvem do Itálie, doplul do přístavu Portus Augusti a sám se prohlásil císařem.

Jediný, kdo se proti tomu mohl postavit byl Gundobad, který ale z italské scény zmizel. Když se po smrti svých dvou bratrů stal Julius v burgundském království jediným nástupcem svého otce, okamžitě se chtěl svého dědictví ujmout. Glycerius se proto podrobil Juliu Nepotovi bez boje. Byl sesazen a přijal hodnost biskupa v Salone / Solin/ v Dalmácii. Později se stal arcibiskupem v Mediolanu / Milán/ a odtud zorganizoval v roce 480 Juliovu