![]() |
římský císař
- Narození:
- přidej datum narození,přidej místo narození
- Úmrtí:
- Přidej datum úmrtí Mediolan /Milán/ †
- Znamení:
- -
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Glycerius, západořímský císař, nastoupil na západní trůn čtyři měsíce po Olybriově smrti a to proto, že východní císař Leo I., který se tak pro toto období stal jediným vládcem římského světa, nemohl zpočátku najít vhodného kandidáta. Místo něho si vzal výběr panovníka na starost burgundský velitel v Itálii Gundobad a zařídil, aby byl na trůn dosazen Glycerius – velitel císařské gardy. V březnu v roce 473 byl Glycerius prohlášen v Ravenně císařem a jeho jmenování podpořil i velitel vojsk v Galii – Chilperich. Pro Itálii představovali vážné nebezpečí Ostrogóti. Po pádu hunské říše v roce 454 tento národ vedený třemi bratry, Walamirem, Theodemirem a Widemirem, dostal svolení východního císaře Marciana usadit se v severní Panonii jako federáti či spojenci. Když Ostrogóti vydrancovali illyrské provincie a porazili jiné germánské kmeny, ovládli kolem roku 469 celou oblast středního Podunají. O dva roky později vystřídal Theodermia jeho syn Theoderich. Ten odvedl část ostrogótského lidu do nového domova v dolní Poesii a po dvaceti letech se měl stát králem Itálie. Jiná jejich skupina, která se také vydala z Panonie na jih, měla v úmyslu vtrhnou na italský poloostrov. Nový císař Glycerius díky diplomatické obratnosti dosáhl toho, že Ostrogóti od svého záměru upustili a místo toho zamířili do Galie. Glycerius nikdy nebyl v Konstantinopoli uznán a Leo I. rozhodl, aby ho na západním trůně nahradil manžel císařovniny neteře Julius Nepos, který byl víceméně nezávislý velitel vojska v Dalmácii. Ten se vypravil s loďstvem do Itálie, doplul do přístavu Portus Augusti a sám se prohlásil císařem. Jediný, kdo se proti tomu mohl postavit byl Gundobad, který ale z italské scény zmizel. Když se po smrti svých dvou bratrů stal Julius v burgundském království jediným nástupcem svého otce, okamžitě se chtěl svého dědictví ujmout. Glycerius se proto podrobil Juliu Nepotovi bez boje. Byl sesazen a přijal hodnost biskupa v Salone / Solin/ v Dalmácii. Později se stal arcibiskupem v Mediolanu / Milán/ a odtud zorganizoval v roce 480 Juliovu …zobrazit celý životopis
Životopis
Glycerius, západořímský císař, nastoupil na západní trůn čtyři měsíce po Olybriově smrti a to proto, že východní císař Leo I., který se tak pro toto období stal jediným vládcem římského světa, nemohl zpočátku najít vhodného kandidáta. Místo něho si vzal výběr panovníka na starost burgundský velitel v Itálii Gundobad a zařídil, aby byl na trůn dosazen Glycerius – velitel císařské gardy.
V březnu v roce 473 byl Glycerius prohlášen v Ravenně císařem a jeho jmenování podpořil i velitel vojsk v Galii – Chilperich.
Pro Itálii představovali vážné nebezpečí Ostrogóti. Po pádu hunské říše v roce 454 tento národ vedený třemi bratry, Walamirem, Theodemirem a Widemirem, dostal svolení východního císaře Marciana usadit se v severní Panonii jako federáti či spojenci. Když Ostrogóti vydrancovali illyrské provincie a porazili jiné germánské kmeny, ovládli kolem roku 469 celou oblast středního Podunají. O dva roky později vystřídal Theodermia jeho syn Theoderich. Ten odvedl část ostrogótského lidu do nového domova v dolní Poesii a po dvaceti letech se měl stát králem Itálie. Jiná jejich skupina, která se také vydala z Panonie na jih, měla v úmyslu vtrhnou na italský poloostrov. Nový císař Glycerius díky diplomatické obratnosti dosáhl toho, že Ostrogóti od svého záměru upustili a místo toho zamířili do Galie.
Glycerius nikdy nebyl v Konstantinopoli uznán a Leo I. rozhodl, aby ho na západním trůně nahradil manžel císařovniny neteře Julius Nepos, který byl víceméně nezávislý velitel vojska v Dalmácii. Ten se vypravil s loďstvem do Itálie, doplul do přístavu Portus Augusti a sám se prohlásil císařem.
Jediný, kdo se proti tomu mohl postavit byl Gundobad, který ale z italské scény zmizel. Když se po smrti svých dvou bratrů stal Julius v burgundském království jediným nástupcem svého otce, okamžitě se chtěl svého dědictví ujmout. Glycerius se proto podrobil Juliu Nepotovi bez boje. Byl sesazen a přijal hodnost biskupa v Salone / Solin/ v Dalmácii. Později se stal arcibiskupem v Mediolanu / Milán/ a odtud zorganizoval v roce 480 Juliovu
Poslední komentáře – Glycerius
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)