zavřít
Fridrich Falcký

český král, vévoda a kurfiřt falcký

Narození:
26. 8. 1596 , na loveckém zámečku Deinschwang u Ambergu
Úmrtí:
29. 11. 1632  ve věku 36 let,  Mohuč  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

40 se líbí, 46 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Fridrich V. Falcký, český král, se narodil 16.8.1596, jako syn falckého kurfiřta Fridricha IV. Když mu bylo čtrnáct let, otec zemřel. Fridrich se ale mohl ujmout vlády až po dovršení plnoletosti. Patřil do dynastie Wittelsbachů. V roce 1613 se oženil s Alžbětou Stuartovnou, dcerou anglického krále Jakuba l. Po smrti českého krále a císaře Matyáše neuznal generální sněm českých zemí jako krále Ferdinanda ll. Stavové zvolili na český trůn Fridricha Falckého, který byl 4.11.1619 v Praze korunován svatováclavskou korunou. Stavovští předáci spoléhali na Fridrichovi příbuzenské panovníky významných nekatolických států. Počítali s pomocí Anglie a severního Nizozemí. Anglická král ale odmítl české vzbouřence podpořit a Fridrichovi nebyly příbuzenské vztahy příliš platné. Nový český král ztrácel autoritu a to i díky náboženským neshodám, jeho neformálnímu chování a uvolněným mravům falckého dvora. Vojenská situace českých stavů byla špatná a 8.11.1620 došlo na Bílé hoře u Prahy k porážce stavovských vojsk. Fridrich urychleně opustil s rodinou Pražský hrad a odjel do Vratislavi, Jeho protivník Ferdinand ll. nad ním v roce 1621 vyhlásil klatbu a rok na to obsadila vojska Fridrichova dědičná území, Horní a Dolní Falc. V roce 1632 Fridricha nahradil vévoda Maxmilián Bavorský. Fridrich odešel se svou rodinou do Haagu a později do Rhenenu. Alžběta Stuartovna porodila Fridrichovi 13 dětí: Jindřicha Fridricha, Karla Ludvíka, Ruprechta, Alžbětu, Ludviku Hollandii, Ludvíka, Eduarda, Jindříšku Marii, Filipa, Karolinu, Žofii a Gustava. Fridrich V. Falcký zemřel v roce 1631 na tyfus. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Fridrich V. Falcký, český král, se narodil 16.8.1596, jako syn falckého kurfiřta Fridricha IV.
Když mu bylo čtrnáct let, otec zemřel. Fridrich se ale mohl ujmout vlády až po dovršení plnoletosti. Patřil do dynastie Wittelsbachů.

V roce 1613 se oženil s Alžbětou Stuartovnou, dcerou anglického krále Jakuba l. Po smrti českého krále a císaře Matyáše neuznal generální sněm českých zemí jako krále Ferdinanda ll. Stavové zvolili na český trůn Fridricha Falckého, který byl 4.11.1619 v Praze korunován svatováclavskou korunou. Stavovští předáci spoléhali na Fridrichovi příbuzenské panovníky významných nekatolických států. Počítali s pomocí Anglie a severního Nizozemí. Anglická král ale odmítl české vzbouřence podpořit a Fridrichovi nebyly příbuzenské vztahy příliš platné.

Nový český král ztrácel autoritu a to i díky náboženským neshodám, jeho neformálnímu chování a uvolněným mravům falckého dvora.
Vojenská situace českých stavů byla špatná a 8.11.1620 došlo na Bílé hoře u Prahy k porážce stavovských vojsk. Fridrich urychleně opustil s rodinou Pražský hrad a odjel do Vratislavi, Jeho protivník Ferdinand ll. nad ním v roce 1621 vyhlásil klatbu a rok na to obsadila vojska Fridrichova dědičná území, Horní a Dolní Falc.

V roce 1632 Fridricha nahradil vévoda Maxmilián Bavorský. Fridrich odešel se svou rodinou do Haagu a později do Rhenenu.

Alžběta Stuartovna porodila Fridrichovi 13 dětí: Jindřicha Fridricha, Karla Ludvíka, Ruprechta, Alžbětu, Ludviku Hollandii, Ludvíka, Eduarda, Jindříšku Marii, Filipa, Karolinu, Žofii a Gustava.

Fridrich V. Falcký zemřel v roce 1631 na tyfus.

Fridrich Falcký v našich článcích

  • Chtěl přestavět Chrám sv. Víta: „Zimní král“ vládl Čechám jeden rok, před 385 lety zemřel jako štvanec

    Blesk, 29. 11. 2017 Ve středu si připomínáme úmrtí krále, který na českém trůnu setrval pouhopouhý rok. Přesto se nesmazatelně zapsal do českých dějin přezdívkou „Zimní král“. Fridrich Falcký 29. listopadu 1632 zemřel na mor. Chtěl se stát králem, nakonec zemřel jako štvanec ve vyhnanství. … více

  • Před 397 lety se v Praze bojovalo o osud Čech. Dnes by se na Bílou horu vojska ani nevešla

    Blesk, 11. 11. 2017 Před 397 lety kapitulovala Praha před vojsky císaře Ferdinanda II. Došlo k tomu 2 dny po všeobecně neblaze známé bitvě na Bílé hoře, která ukončila kratičké panování tzv. „zimního krále“ Fridricha Falckého a zároveň se díky ní „vrátili“ Habsburkové na český trůn, který obývali až do roku 1918. V dnešních podmínkách by se armády na Bílé hoře musely uskrovnit. … více

  • Zavřou muzeum princezny Diany a cennosti vrátí princům

    iDnes.cz, 7. 5. 2013 Bratr zesnulé princezny Diany Charles Spencer potvrdil, že příští rok skončí muzeum, které otevřel na památku své sestry. Osobní cennosti dostanou zpátky princové William a Harry, jak si to přála jejich matka. Další články k tématu: Bratr princezny Diany pojmenoval dceru po zesnulé sestře Bratr princezny Diany napsal knihu o synu Fridricha Falckého Dosud neznámý snímek princezny Diany s cizím mužem jde do dražby … více