zavřít
Ferdinand III.

císař římský, král český, uherský a chorvatský

Narození:
13. 7. 1608 , Štýrský hradec
Úmrtí:
2. 4. 1657  ve věku 48 let,  Víděň  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

12 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ferdinand lll., římský císař , český a uherský král, se narodil 13.7.1608, jako třetí syn císaře a krále Ferdinanda II. a jeho první manželky Marie Anny Bavorské. Jeho dva starší bratři Karel a Jan Karel se nedožili plnoletosti, Ferdinand se tedy stal otcovým nástupcem. 8.12.1625 byl korunován uherským králem a 26.11.1627 králem českým. Titul římského krále získal 22.12.1636 Ferdinand se zúčastnil třicetileté války a v roce 1634 byl jmenován vrchním velitelem císařských vojsk. Po otcově smrti začal samostatně vládnout monarchii / 1637/. Jako císař bojoval se Švédy a v roce 1644 se zúčastnil mírových jednání a snažil se s pomocí svých diplomatů získat pro Habsburky výhodnou pozici. V roce 1645 po porážce císařských vosk Švédové ohrozili Vídeň. Ferdinand byl pod velkým tlakem a proto se zajímal o vestfálský mír. V roce 1648 byly podepsány mírové smlouvy. Tím poklesla prestiž a autorita habsburské dynastie a zapříčinila její ústup z evropského západu. Císař měl jen minimální pravomoc. Ferdinandovi lll. však nelze upřít zásluhu na celistvosti habsburské monarchie. Vlády Ferdinand lll. přinesla českým zemím pokračování a poté ukončení vyčerpávající války. Po uzavření vestfálského míru byly alespoň formálně Čechy a Morava obráceny na katolickou víru. Ferdinand lll. zemřel 2.4.1657, dva měsíce po narození posledního syna Ferdinanda. Byl pohřben do rodové krypty Habsburků. Ferdinand lll. byl třikrát ženatý: jeho první ženou byla Marie Anna Španělská, s ní měl: Ferdinanda IV., Marii Annu / budoucí španělskou královnu/, Filipa Augusta, Maxmiliána Tomáše, Leopolda I./ budoucího císaře/ a Marii. Druhou ženou se stala Marie Leopoldina Tyrolská, s ní měl syna Karla Josefa. Marie při porodu zemřela. Třetí ženou byla Eleonora z rodu Gonzagů, s ní měl Ferdinand Terezii, Eleonoru Marii Josefu, Marii Annu Josefu a Ferdinanda. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ferdinand lll., římský císař , český a uherský král, se narodil 13.7.1608, jako třetí syn císaře a krále Ferdinanda II. a jeho první manželky Marie Anny Bavorské.
Jeho dva starší bratři Karel a Jan Karel se nedožili plnoletosti, Ferdinand se tedy stal otcovým nástupcem.

8.12.1625 byl korunován uherským králem a 26.11.1627 králem českým. Titul římského krále získal 22.12.1636
Ferdinand se zúčastnil třicetileté války a v roce 1634 byl jmenován vrchním velitelem císařských vojsk.

Po otcově smrti začal samostatně vládnout monarchii / 1637/. Jako císař bojoval se Švédy a v roce 1644 se zúčastnil mírových jednání a snažil se s pomocí svých diplomatů získat pro Habsburky výhodnou pozici.

V roce 1645 po porážce císařských vosk Švédové ohrozili Vídeň. Ferdinand byl pod velkým tlakem a proto se zajímal o vestfálský mír. V roce 1648 byly podepsány mírové smlouvy. Tím poklesla prestiž a autorita habsburské dynastie a zapříčinila její ústup z evropského západu. Císař měl jen minimální pravomoc. Ferdinandovi lll. však nelze upřít zásluhu na celistvosti habsburské monarchie.

Vlády Ferdinand lll. přinesla českým zemím pokračování a poté ukončení vyčerpávající války. Po uzavření vestfálského míru byly alespoň formálně Čechy a Morava obráceny na katolickou víru.

Ferdinand lll. zemřel 2.4.1657, dva měsíce po narození posledního syna Ferdinanda. Byl pohřben do rodové krypty Habsburků.

Ferdinand lll. byl třikrát ženatý: jeho první ženou byla Marie Anna Španělská, s ní měl: Ferdinanda IV., Marii Annu / budoucí španělskou královnu/, Filipa Augusta, Maxmiliána Tomáše, Leopolda I./ budoucího císaře/ a Marii.
Druhou ženou se stala Marie Leopoldina Tyrolská, s ní měl syna Karla Josefa. Marie při porodu zemřela.

Třetí ženou byla Eleonora z rodu Gonzagů, s ní měl Ferdinand Terezii, Eleonoru Marii Josefu, Marii Annu Josefu a Ferdinanda.

Ferdinand III. v našich článcích