zavřít
Eleonora Aquitánská

královna

Narození:
1122 , Bordeaux, Francie
Úmrtí:
31. 3. 1204  ve věku 82 let,  Fontevraultské opatství  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Dvojnásobná královna, matka dvou králů a babička jednoho císaře Eleonora se narodila kolem roku 1122. Jejími rodiči byli vilém X.,hrabě z Poiters a Eleonora z Chatelleraut.Byla pravděpodobně jejich 1. dítě, byla jedinou dědičkou Viléma X. Měla sestru Aelis-Petronille a bratra Viléma.Její matka nejspíše zemřela při porodu nejmladšího potomka. Jejím snem bylo spojit anglofrancouzskou říši. To se jí ale nikdy nesplnilo. Eleonora byla velmi vzdělaná a svůdná. Roku 1137 se provdala za Ludvíka VII., který se krátce na to stal francouzským králem. Měli spolu 2 dcery-Alix a Marii. Eleonora s sebou na francouzský dvůr přinesla bohatou provensálskou kulturu, kterou znala od svého dědečka, hraběte a trubadúra Guillauma lX.Francie získala díky sňatku Eleonory s Ludvíkem větší moc. Královna šťastná nebyla. V roce 1147 podnikl Ludvík křížovou výpravu. Eleonora v touze po dobrodružství, ho doprovázela. Její půvab a důvtip vyvolával pozornost, ale také pomluvy. Měla poměr s básníkem Bernardem de Ventadourem, s Raimundem, se svým vlastním strýcem a dokonce i se sultánem Paladinem. Ludvík se rozhodl táhnout na Jeruzalém, ale Eleonora odporovala. Měla pravdu – křížová výprava skončila nezdarem. Při zpáteční cestě byla zajata piráty a nakonec osvobozena Normany. V Itálii se pak znovu setkala se svým mužem. Rozhodla se nechat rozvést. Jako důvod uvedla příbuznost se svým manželem. Papež Evžen lll. však manžele smířil. Po návratu do Paříže v roce 1149 se ale Ludvík nechtěl dělit o moc. Protože měli jen dvě dcery, bylo manželství přece jen v roce 1152 rozvedeno. Eleonora se krátce na to provdala za Jindřicha II. Plantageneta, vévodu normandského a hraběte z Anjou. Ten byl mladší než ona (o 11 let)a o nic vzdálenější příbuzný, než Ludvík Vll. Eleonora Jindřicha milovala a s pomocí svého územního věna dala vzniknout nové velké říši, která se stala protiváhou Ludvíkovu království. Eleonořin nový manžel se stal jako Jindřich II. anglickým králem a oba manželé se ujali energicky vlády. Eleonora hodně cestovala, aby se věnovala spravování svých provincií. Z tohoto manželství vzešlo osm dětí. Eleonora se nakonec s Ludvíkem usmířila. Její manžel Jindřich si našel milenku a Eleonora se cítila ponížena. Manžela opustila a odešla s dětmi na jih Francie. Její muž chce, aby se Eleonora k němu vrátila, ale ta odmítá.Je zajata manželovými vojáky a uvězněna. Její synové se vzbouří proti otci a Zůstala však až do jeho smrti v roce 1189 jeho zajatkyní-v klášteře. Poté je konečně osvobozena. Novým králem se stal její syn Richard l. Lví srdce.Ten však r.1199 umírá. Za pár let se Eleonora uchýlila jako jeptiška do Fontevraudského kláštera. Zemřela 31.3.1204. Eleonoru přežili jenom 2 děti z deseti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Dvojnásobná královna, matka dvou králů a babička jednoho císaře Eleonora se narodila kolem roku 1122. Jejími rodiči byli vilém X.,hrabě z Poiters a Eleonora z Chatelleraut.Byla pravděpodobně jejich 1. dítě, byla jedinou dědičkou Viléma X. Měla sestru Aelis-Petronille a bratra Viléma.Její matka nejspíše zemřela při porodu nejmladšího potomka. Jejím snem bylo spojit anglofrancouzskou říši. To se jí ale nikdy nesplnilo.

Eleonora byla velmi vzdělaná a svůdná. Roku 1137 se provdala za Ludvíka VII., který se krátce na to stal francouzským králem. Měli spolu 2 dcery-Alix a Marii. Eleonora s sebou na francouzský dvůr přinesla bohatou provensálskou kulturu, kterou znala od svého dědečka, hraběte a trubadúra Guillauma lX.Francie získala díky sňatku Eleonory s Ludvíkem větší moc. Královna šťastná nebyla.
V roce 1147 podnikl Ludvík křížovou výpravu. Eleonora v touze po dobrodružství, ho doprovázela. Její půvab a důvtip vyvolával pozornost, ale také pomluvy. Měla poměr s básníkem Bernardem de Ventadourem, s Raimundem, se svým vlastním strýcem a dokonce i se sultánem Paladinem.

Ludvík se rozhodl táhnout na Jeruzalém, ale Eleonora odporovala. Měla pravdu – křížová výprava skončila nezdarem. Při zpáteční cestě byla zajata piráty a nakonec osvobozena Normany. V Itálii se pak znovu setkala se svým mužem. Rozhodla se nechat rozvést. Jako důvod uvedla příbuznost se svým manželem. Papež Evžen lll. však manžele smířil. Po návratu do Paříže v roce 1149 se ale Ludvík nechtěl dělit o moc. Protože měli jen dvě dcery, bylo manželství přece jen v roce 1152 rozvedeno.

Eleonora se krátce na to provdala za Jindřicha II. Plantageneta, vévodu normandského a hraběte z Anjou. Ten byl mladší než ona (o 11 let)a o nic vzdálenější příbuzný, než Ludvík Vll. Eleonora Jindřicha milovala a s pomocí svého územního věna dala vzniknout nové velké říši, která se stala protiváhou Ludvíkovu království. Eleonořin nový manžel se stal jako Jindřich II. anglickým králem a oba manželé se ujali energicky vlády. Eleonora hodně cestovala, aby se věnovala spravování svých provincií. Z tohoto manželství vzešlo osm dětí.

Eleonora se nakonec s Ludvíkem usmířila. Její manžel Jindřich si našel milenku a Eleonora se cítila ponížena. Manžela opustila a odešla s dětmi na jih Francie. Její muž chce, aby se Eleonora k němu vrátila, ale ta odmítá.Je zajata manželovými vojáky a uvězněna. Její synové se vzbouří proti otci a Zůstala však až do jeho smrti v roce 1189 jeho zajatkyní-v klášteře. Poté je konečně osvobozena. Novým králem se stal její syn Richard l. Lví srdce.Ten však r.1199 umírá. Za pár let se Eleonora uchýlila jako jeptiška do Fontevraudského kláštera. Zemřela 31.3.1204. Eleonoru přežili jenom 2 děti z deseti.

Hledáte také jako: Eleonora Aquitánskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse