zavřít
Džigme Khesar Namgjal Wangčhug

bhútánský král

Věk:
43
Narození:
21. 1. 1980 , Paro, Bhútán
Znamení:
vodnář   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Džigme Khesar Namgjal Wangčhug je v pořadí pátý bhútánský král a hlava rodu Wangčhugů. Králem Bhútánu se stal 6. listopadu 2008. Džigme je nejstarší ze čtyř synů předchozího krále Džigme Singjä Wangčhuga a jeho třetí ženy, královny Tsering Jangdon. Vzdělání obdržel v Bhútánu a ve Spojených státech a poté studoval na Oxfordské univerzitě. Cestoval tehdy do zahraničí, kde při několika příležitostech reprezentoval Bhútán. V roce 2005 král Džigme Singjä Wangčhug oznámil, že se chystá k abdikaci a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn. 14. prosince 2006 skutečně odstoupil, korunovace nového krále však byla odložena až na dobu po prvních parlamentních volbách, které proběhly v březnu 2008 a jimiž byl završen přechod země na parlamentní demokracii. Nový král, jehož role byla ústavou znatelně omezena, se oficiálně chopil moci 6. listopadu 2008 v královském paláci v Thimphu. Korunovace se zúčastnili tisíce zahraničních hodnostářů včetně indické prezidentky Pratibhy Patil a bollywoodských hvězd. Současný král za dobu své vlády podepsal novou přátelskou smlouvu s Indií, která tak nahradila dosavadní smluvní doklad z roku 1947, a několikrát cestoval po Bhútánu i do zahraničí. 20. května 2011 oznámil král, že v říjnu tohoto roku chystá svatbu se svou snoubenkou. Tak se stalo 13. října roku 2011 kdy se stala královnou a zárověň jeho manželkou Jetsun Pema. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Džigme Khesar Namgjal Wangčhug je v pořadí pátý bhútánský král a hlava rodu Wangčhugů. Králem Bhútánu se stal 6. listopadu 2008.

Džigme je nejstarší ze čtyř synů předchozího krále Džigme Singjä Wangčhuga a jeho třetí ženy, královny Tsering Jangdon. Vzdělání obdržel v Bhútánu a ve Spojených státech a poté studoval na Oxfordské univerzitě. Cestoval tehdy do zahraničí, kde při několika příležitostech reprezentoval Bhútán.

V roce 2005 král Džigme Singjä Wangčhug oznámil, že se chystá k abdikaci a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn. 14. prosince 2006 skutečně odstoupil, korunovace nového krále však byla odložena až na dobu po prvních parlamentních volbách, které proběhly v březnu 2008 a jimiž byl završen přechod země na parlamentní demokracii. Nový král, jehož role byla ústavou znatelně omezena, se oficiálně chopil moci 6. listopadu 2008 v královském paláci v Thimphu. Korunovace se zúčastnili tisíce zahraničních hodnostářů včetně indické prezidentky Pratibhy Patil a bollywoodských hvězd.

Současný král za dobu své vlády podepsal novou přátelskou smlouvu s Indií, která tak nahradila dosavadní smluvní doklad z roku 1947, a několikrát cestoval po Bhútánu i do zahraničí.

20. května 2011 oznámil král, že v říjnu tohoto roku chystá svatbu se svou snoubenkou. Tak se stalo 13. října roku 2011 kdy se stala královnou a zárověň jeho manželkou Jetsun Pema.