zavřít
Chufu

2. faraon 4. dinastie

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Chufu, známý rovněž rovněž pod řeckou formou svého jména Cheops, byl starověký egyptský faraon. Jeho celé egyptské jméno znělo Chnemchufui. Vládl v období Staré říše, přibližně v letech 2604/2554–2581/2531 př. n. l. Byl synem zakladatele 4. dynastie Snofrua a královny Hetepheres I. Chufu měl údajně devět synů, z nichž dva ho později vystřídali na trůně. Prvním byl Radžedef, druhým pak Rachef (Chefren), který byl synem královny Henutsen. Nejasný portrét známého vládce Chufu svou vládu zahájil tím, že nechal upravit celý severní výběžek gízské plošiny, na které později zahájil stavbu Velké pyramidy. Za jeho vlády vznikaly i jiné stavby, jejichž rozvaliny byly nalezeny v Tell el-Bastě, Dendeře a Kuftu. Ve Vádí Geráví na východním břehu Nilu nad Memfidou nechal vystavět první přehradu všech dob. Ačkoli nechal postavit Velkou pyramidu, která je jediným ze Sedmi divů světa, jenž odolal zubu času, je o jeho vládě známo velmi málo. Zachoval se jeho jediný portrét – slonovinová 5 cm vysoká soška. Chufu je tak nejslavnější neznámou osobností starověkého Egypta. Hérodotova vyprávění a jiná literární díla líčí Chufua v nepříliš lichotivém světle. Přibližně dva tisíce let po smrti stavitele Velké pyramidy o něm Hérodotos hovoří jako o panovníkovi, který svůj lid zatěžoval nucenými pracemi a který nebral ani ohledy na své poddané, ani na členy své rodiny. Chufuova panovnická jména Horovo jméno: mddw Jméno obou paní: mdd-r-Nbtj, popř. nj-swt-bjt mdd-r-Nbtj Zlatý Hor: bjkwj-nbw Vlastní jméno: hwj.f-wj, popř. Hnm-hwj.f-wj. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Chufu, známý rovněž rovněž pod řeckou formou svého jména Cheops, byl starověký egyptský faraon. Jeho celé egyptské jméno znělo Chnemchufui. Vládl v období Staré říše, přibližně v letech 2604/2554–2581/2531 př. n. l. Byl synem zakladatele 4. dynastie Snofrua a královny Hetepheres I. Chufu měl údajně devět synů, z nichž dva ho později vystřídali na trůně. Prvním byl Radžedef, druhým pak Rachef (Chefren), který byl synem královny Henutsen.

Nejasný portrét známého vládce
Chufu svou vládu zahájil tím, že nechal upravit celý severní výběžek gízské plošiny, na které později zahájil stavbu Velké pyramidy. Za jeho vlády vznikaly i jiné stavby, jejichž rozvaliny byly nalezeny v Tell el-Bastě, Dendeře a Kuftu. Ve Vádí Geráví na východním břehu Nilu nad Memfidou nechal vystavět první přehradu všech dob.

Ačkoli nechal postavit Velkou pyramidu, která je jediným ze Sedmi divů světa, jenž odolal zubu času, je o jeho vládě známo velmi málo. Zachoval se jeho jediný portrét – slonovinová 5 cm vysoká soška. Chufu je tak nejslavnější neznámou osobností starověkého Egypta.

Hérodotova vyprávění a jiná literární díla líčí Chufua v nepříliš lichotivém světle. Přibližně dva tisíce let po smrti stavitele Velké pyramidy o něm Hérodotos hovoří jako o panovníkovi, který svůj lid zatěžoval nucenými pracemi a který nebral ani ohledy na své poddané, ani na členy své rodiny.

Chufuova panovnická jména
Horovo jméno: mddw
Jméno obou paní: mdd-r-Nbtj, popř. nj-swt-bjt mdd-r-Nbtj
Zlatý Hor: bjkwj-nbw
Vlastní jméno: hwj.f-wj, popř. Hnm-hwj.f-wj.

  • Archeologové v Egyptě objevili jeden z nejstarších přístavů

    Tiscali, 12. 4. 2013 Francouzští a egyptští vědci objevili jeden z nejstarších přístavů na světě. Nacházel se u Rudého moře a pocházel z doby před 4.500 lety, kdy v oblasti vládl egyptský faraon Chufu, známý rovněž pod jménem Cheops, informovala agentura AP.  … více