zavřít
Charles Taylor

prezident libérie

Věk:
75
Narození:
28. 1. 1948 , Arhington
Znamení:
vodnář   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Charles Tailor, prezident Libérie, se narodil 28. ledna 1948 v Arhingtonu poblíž Monrovie. Jeho matka pocházela z kmene Gola a otcovy předkové byli otroci, kteří se vrátili z Ameriky. Podle jiných zdrojů pocházel Tailor z Trinidadu a Tobaga. Charles studoval od roku 1972 na Bentley College v Bostonu. V roce 1980 se vrátil do Libérie. V roce 1989 se stal vůdcem Liberijské národní vlastenecké fronty , která rozpoutala a vedla občanskou válku. Tehdejší vládce Samuel Doe byl umučen k smrti, ve válce zahynulo kolem 150 tisíc lidí. Další milion lidí byl vyhnán z domova. V roce 1997 vyhlásila Mezinárodní vlastenecká strana volby a Tailor se stal prezidentem. Podporoval revoluční frontu, která válčila v Sieře Leone.Dodával sem zbraně za diamanty. Revoluční fronta brala do války také děti, sekáni končetin bylo běžné. Tailor byl později zvláštním soudem obviněn za zločiny proti lidskosti. Sjednocení Liberijci za usmíření a demokracii ovládli v roce 2003 sever státu. Na jihu se prosadilo hnutí za demokracii v Libérii. Tailorovi už zůstala kontrola pouze nad třetinou území. V květnu 2004 byl Tailor pod nátlakem USA donucen odstoupit. Jeho místo obsadil viceprezident Mores Blah. Tailor se uchýlil do Nigérie, která mu svou politikou zajistila bezpečí. V listopadu 2003 vypsal americký kongres odměnu za jeho dopadení. 14. března 2006 Nigérie Tailora vydala, aby mohl být souzen soudem pro Sierru Leone. 28. června 2006 se Tailor pokusil uprchnout do Kamerunu. Byl zadržen ve městě Gamboru a dopraven do Freetownu v Sieře Leone. Zde byl souzen a 16. června rozhodla Rada bezpečnosti o přenesení soudu do Nizozemského Haagu. Tailor čeká v Haagské věznici na soud, který se má konat 4. června 2007. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Charles Tailor, prezident Libérie, se narodil 28. ledna 1948 v Arhingtonu poblíž Monrovie. Jeho matka pocházela z kmene Gola a otcovy předkové byli otroci, kteří se vrátili z Ameriky. Podle jiných zdrojů pocházel Tailor z Trinidadu a Tobaga.

Charles studoval od roku 1972 na Bentley College v Bostonu. V roce 1980 se vrátil do Libérie.

V roce 1989 se stal vůdcem Liberijské národní vlastenecké fronty , která rozpoutala a vedla občanskou válku. Tehdejší vládce Samuel Doe byl umučen k smrti, ve válce zahynulo kolem 150 tisíc lidí. Další milion lidí byl vyhnán z domova.

V roce 1997 vyhlásila Mezinárodní vlastenecká strana volby a Tailor se stal prezidentem. Podporoval revoluční frontu, která válčila v Sieře Leone.Dodával sem zbraně za diamanty.

Revoluční fronta brala do války také děti, sekáni končetin bylo běžné. Tailor byl později zvláštním soudem obviněn za zločiny proti lidskosti.

Sjednocení Liberijci za usmíření a demokracii ovládli v roce 2003 sever státu. Na jihu se prosadilo hnutí za demokracii v Libérii. Tailorovi už zůstala kontrola pouze nad třetinou území. V květnu 2004 byl Tailor pod nátlakem USA donucen odstoupit. Jeho místo obsadil viceprezident Mores Blah.

Tailor se uchýlil do Nigérie, která mu svou politikou zajistila bezpečí. V listopadu 2003 vypsal americký kongres odměnu za jeho dopadení. 14. března 2006 Nigérie Tailora vydala, aby mohl být souzen soudem pro Sierru Leone.

28. června 2006 se Tailor pokusil uprchnout do Kamerunu. Byl zadržen ve městě Gamboru a dopraven do Freetownu v Sieře Leone. Zde byl souzen a 16. června rozhodla Rada bezpečnosti o přenesení soudu do Nizozemského Haagu. Tailor čeká v Haagské věznici na soud, který se má konat 4. června 2007.

  • Bývalá první dáma před soudem: Během války mučila děti a chtěla je znásilňovat

    Blesk, 20. 12. 2017 Soud odmítl stanovit kauci pro Agnes Reeves Taylorovou (52), exmanželku bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora (69), a ta nadále zůstává ve vězení. Taylorová byla obviněna z válečných zločinů, kterých se měla dopustit v Libérii během občanské války v letech 1989 až 1991. Podle všeho měla mučit děti a plánovat znásilnění. … více

  • Soud potvrdil odsouzení liberijského diktátora Taylora k 50 letům vězení

    Tiscali, 26. 9. 2013 Zvláštní tribunál pro Sierru Leone dnes na závěr odvolacího řízení potvrdil rozsudek v kauze liberijského exprezidenta Charlese Taylora, který byl loni v květnu odsouzen k 50 letům vězení za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti. Skutků se dopustil během občanské války v Sieře Leone. … více

  • Liberijský exprezident, přezdívaný "Řezník z Monrovie", si odsedí 50 let

    Tiscali, 30. 5. 2012 Zvláštní tribunál pro Sierru Leone dnes odsoudil liberijského exprezidenta Charlese Taylora k 50 letům vězení. To pro 64letého odsouzeného prakticky znamená doživotní trest. Taylor je vinen z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone v letech 1991 až 2002, kdy jeho jednotky bojovaly po boku sierraleonských povstalců. … více