zavřít
Břetislav III.

pražský biskup a český kníže

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
15. 6. 1167,  Cheb  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Břetislav lll. (Jindřich Břetislav), pražský biskup a český kníže, byl synem Jindřicha / bratra Vladislava II./ a Markéty. Patřil do dynastie Přemyslovců. Vystudoval v Paříži vysoké školy. V Čechách byl vysvěcen na jáhna a stal se vyšehradským proboštem. 25.3.1182 byl svatovítskou kapitulou zvolen pražským biskupem. Snažil se o církevní emancipaci, o osvobození duchovních od daní. Kníže Bedřich toto odmítl. Proto Jindřich Břetislav odešel k císaři Fridrichu Barbarossovi. V roce 1187 prohlásil říšský sněm, že se pražský biskup stává knížetem a podléhá pouze císaři. Biskupské statky byly vyňaty z pravomoci českého knížete. Když Konrád Ota zemřel, na jeho místo nastoupil Vláclava II.Břetislav chtěl ale toto místo obsadit Přemyslem I. Ten ale císaři neplatil slíbené stříbro. Břetislav odcestoval do Španělska. V Německu byl ale zatčen a uvězněn na deset měsíců jako zástava za Přemyslovi dluhy vůči císaři. V roce 1193 dostal Břetislav od Jindřicha Vl. Čechy v léno. Přemysl byl zbaven knížecího titulu. Poprvé a naposledy se v Čechách stal knížetem biskup. V roce 1194 nechal Břetislav zplenit Míšeň. Na další rok plánoval s Jindřichem Vl. křížovou výpravu. Pro stálý odklad se jí ale už nemocný kníže namohl zúčastnit. Papežský legát Petr z Kapue navštívil v roce 1197 Prahu a zjistil, že Břetislav své zemi vládl špatně, nebyl dobrým knížetem. Ke světské hodnosti ho dohnala pouze ctižádost, nikoli přesvědčení. Břetislav se nechal odvézt z Prahy do Chebu, aby nebyl přítomen Přemyslova tažení na Prahu. V Chebu v polovině června 1197 zemřel. Jeho ostatky byly uloženy v doksanském klášterním chrámu vedle jeho matky. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Břetislav lll. (Jindřich Břetislav), pražský biskup a český kníže, byl synem Jindřicha / bratra Vladislava II./ a Markéty. Patřil do dynastie Přemyslovců.
Vystudoval v Paříži vysoké školy. V Čechách byl vysvěcen na jáhna a stal se vyšehradským proboštem.

25.3.1182 byl svatovítskou kapitulou zvolen pražským biskupem. Snažil se o církevní emancipaci, o osvobození duchovních od daní. Kníže Bedřich toto odmítl. Proto Jindřich Břetislav odešel k císaři Fridrichu Barbarossovi.

V roce 1187 prohlásil říšský sněm, že se pražský biskup stává knížetem a podléhá pouze císaři. Biskupské statky byly vyňaty z pravomoci českého knížete.
Když Konrád Ota zemřel, na jeho místo nastoupil Vláclava II.Břetislav chtěl ale toto místo obsadit Přemyslem I. Ten ale císaři neplatil slíbené stříbro. Břetislav odcestoval do Španělska. V Německu byl ale zatčen a uvězněn na deset měsíců jako zástava za Přemyslovi dluhy vůči císaři.

V roce 1193 dostal Břetislav od Jindřicha Vl. Čechy v léno. Přemysl byl zbaven knížecího titulu. Poprvé a naposledy se v Čechách stal knížetem biskup.

V roce 1194 nechal Břetislav zplenit Míšeň. Na další rok plánoval s Jindřichem Vl. křížovou výpravu. Pro stálý odklad se jí ale už nemocný kníže namohl zúčastnit.

Papežský legát Petr z Kapue navštívil v roce 1197 Prahu a zjistil, že Břetislav své zemi vládl špatně, nebyl dobrým knížetem. Ke světské hodnosti ho dohnala pouze ctižádost, nikoli přesvědčení.

Břetislav se nechal odvézt z Prahy do Chebu, aby nebyl přítomen Přemyslova tažení na Prahu. V Chebu v polovině června 1197 zemřel. Jeho ostatky byly uloženy v doksanském klášterním chrámu vedle jeho matky.