zavřít
Bajezid I.

sultán

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1403,  Angora  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bajezid I., turecký sultán, vládl v letech 1389 -1402. Ihned po svém nástupu na trůn dal zavraždit svého bratra: z toho se stalo od té doby pravidlo, zcestná, ale praktická tradice: turečtí sultánové řešili nástupnické problémy a případný boj o trůn mezi blízkými příbuznými tím, že nemilosrdně zabíjeli své bratry. Bajezid rozšířil svou říši v Asii až po řeku Eufrat, v Evropě si podrobil vedle Bulharska i rumunské Valašsko. Nakonec stanul před branami Konstantinopole a zdá se, že by ji donutil ke kapitulaci navzdory statečné obraně Byzantinců. Tehdy však došlo ke vpádu tatarských nájezdníků vedených Timbrem Lenkem / Timur Chromý/. Ten byl velkým dobyvatelem a schopným organizátorem a vladařem. Timur porazil Bajezida I. v roce 1402 v bitvě u Angory. Zde byl Bajezid zajat a o rok později v roce 1403 zemřel. Timur zemřel v roce 1405 na výpravě proti Číně, která se osvobodila za dynastie Ming od mongolské nadvády. Po Timurově smrti se mongolská říše opět rozpadla. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bajezid I., turecký sultán, vládl v letech 1389 -1402.

Ihned po svém nástupu na trůn dal zavraždit svého bratra: z toho se stalo od té doby pravidlo, zcestná, ale praktická tradice: turečtí sultánové řešili nástupnické problémy a případný boj o trůn mezi blízkými příbuznými tím, že nemilosrdně zabíjeli své bratry.

Bajezid rozšířil svou říši v Asii až po řeku Eufrat, v Evropě si podrobil vedle Bulharska i rumunské Valašsko. Nakonec stanul před branami Konstantinopole a zdá se, že by ji donutil ke kapitulaci navzdory statečné obraně Byzantinců. Tehdy však došlo ke vpádu tatarských nájezdníků vedených Timbrem Lenkem / Timur Chromý/. Ten byl velkým dobyvatelem a schopným organizátorem a vladařem.

Timur porazil Bajezida I. v roce 1402 v bitvě u Angory. Zde byl Bajezid zajat a o rok později v roce 1403 zemřel. Timur zemřel v roce 1405 na výpravě proti Číně, která se osvobodila za dynastie Ming od mongolské nadvády. Po Timurově smrti se mongolská říše opět rozpadla.