zavřít
Bábur

indický vládce

Narození:
23. 2. 1483 , Fergana
Úmrtí:
1530  ve věku 46 let  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bábur, indický vládce, se narodil v roce 1483. Jeho otec brzy zemřel a on se stal ve Ferganě chánem. Už jako čtrnáctiletý vedl Bábur válku a dobyl Samarkand. Čtyři roky na to byl poražen uzbeckým vojevůdcem Šejbanim a uprchl z Fergany. Bábu přišel v bojích o velkou část vojska, ale i tak se mu podařilo dobýt Kábul. Zde vytvořil novou vojenskou základnu směřující do Indie. V roce 1525 ovládl Paňdžáb a rok na to dobyl Dillí. Postupně si podmanil většinu severoindických panství. Bábur zvítězil v roce 1527 v bitvě u Sikrí. Zde porazil armády rádžputánských knížat. Hlavní město Agra se mu vzdalo. Vytvořil Mughalskou říši a postaral se o reorganizaci státní správy, změnil vlastnické vztahy k půdě, kterou si přivlastnil. Bábur už nedokázal znovu dobýt Ferganu. V roce 1530 byl jedním ze svých politiků zavražděn. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bábur, indický vládce, se narodil v roce 1483. Jeho otec brzy zemřel a on se stal ve Ferganě chánem.

Už jako čtrnáctiletý vedl Bábur válku a dobyl Samarkand. Čtyři roky na to byl poražen uzbeckým vojevůdcem Šejbanim a uprchl z Fergany.

Bábu přišel v bojích o velkou část vojska, ale i tak se mu podařilo dobýt Kábul. Zde vytvořil novou vojenskou základnu směřující do Indie.

V roce 1525 ovládl Paňdžáb a rok na to dobyl Dillí. Postupně si podmanil většinu severoindických panství.

Bábur zvítězil v roce 1527 v bitvě u Sikrí. Zde porazil armády rádžputánských knížat. Hlavní město Agra se mu vzdalo. Vytvořil Mughalskou říši a postaral se o reorganizaci státní správy, změnil vlastnické vztahy k půdě, kterou si přivlastnil.

Bábur už nedokázal znovu dobýt Ferganu. V roce 1530 byl jedním ze svých politiků zavražděn.