zavřít
Artaxerxés I.

perský velkokrál

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
424  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Artaxerxés I., perský velkokrál, byl synem krále Xerxése I. a vnukem Dareiose I. Pocházel z dynastie Achaimenovců. Artaxerxés i. byl dosazen na trůn po zavraždění nejstaršího královského syna Dareba. Hned po jeho nástupu na trůn vypuklo v roce 463 př.n.l. povstání v Bakrtii a poté také v Egyptě vedené princem Inarosem. Do konfliktu se zapojil Athénský námořní spolek, kterému velel Kimónos. Egypťanům se zpočátku dařilo, ale nakonec podlehli a Artaxerxés I. si mohl odbojnou provincii v roce 454 př.n.l. znovu podrobit. V dalších letech probíhaly boje s Řeky, které vyvrcholily v letech 449 – 448 př.n.l. uzavřením Kalliůova míru. Artaxerxés uznal nezávislost maloasijských řeckých obcí a Řekové uznali perské panství v Egyptě a na Kypru. Mezi Spartou a Athénami vypukla peloponéská válka. Obě strany usilovaly o podporu Peršanů. To však překazila králova smrt v roce 424 př.n.l. Za vlády Artaxerxa pokračovala výstavba palácového komplexu v Persepoli. Král si dal postavit v Nakš-i Rustamu hrobku. Měl jednoho legitimního syna Xerxa a mnoho levobočků. Dva z nich Sogdianos a Óchos se později stali perskými králi. Artaxerxés byl znám jako velkorysý panovník. Po jeho smrti dosedl na trůn jeho legitimní syn Xerxes II. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Artaxerxés I., perský velkokrál, byl synem krále Xerxése I. a vnukem Dareiose I. Pocházel z dynastie Achaimenovců.

Artaxerxés i. byl dosazen na trůn po zavraždění nejstaršího královského syna Dareba.
Hned po jeho nástupu na trůn vypuklo v roce 463 př.n.l. povstání v Bakrtii a poté také v Egyptě vedené princem Inarosem. Do konfliktu se zapojil Athénský námořní spolek, kterému velel Kimónos. Egypťanům se zpočátku dařilo, ale nakonec podlehli a Artaxerxés I. si mohl odbojnou provincii v roce 454 př.n.l. znovu podrobit.

V dalších letech probíhaly boje s Řeky, které vyvrcholily v letech 449 – 448 př.n.l. uzavřením Kalliůova míru. Artaxerxés uznal nezávislost maloasijských řeckých obcí a Řekové uznali perské panství v Egyptě a na Kypru.

Mezi Spartou a Athénami vypukla peloponéská válka. Obě strany usilovaly o podporu Peršanů. To však překazila králova smrt v roce 424 př.n.l.

Za vlády Artaxerxa pokračovala výstavba palácového komplexu v Persepoli. Král si dal postavit v Nakš-i Rustamu hrobku. Měl jednoho legitimního syna Xerxa a mnoho levobočků. Dva z nich Sogdianos a Óchos se později stali perskými králi.

Artaxerxés byl znám jako velkorysý panovník. Po jeho smrti dosedl na trůn jeho legitimní syn Xerxes II.