zavřít
Antiochos III. Megás

král seleukovské říše

Narození:
242 ,přidej místo narození
Úmrtí:
187  ve věku 55 let,  Lúristán  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Antiochos III. Megás ( Veliký), král seleukovské říše, se narodil v roce 242 př.n.l., jako syn krále Seleukose II. a mladší bratr předchůdce na trůně Seleukose III. Antiochos nastoupil na trůn v osmnácti letech, v době, kdy byla říše v krizi. Východní provincie Partie a Baktrie se staly téměř nezávislými a provincie Média a Persis se vzbouřily proti seleukovské nadvládě. V roce 221 př.n.l. povstal Antiochos proti vzbouřeným provinciím, které se mu nakonec podřídily. Poté se mu podařilo dostat až téměř na konec Egypta. V roce 217 př.n.l. utrpěl porážku v bitvě u Rafie. Ztratil tak všechna před tím nabytá území. Byl nucen ustoupit do Libanonu. Udeřil proti Achaiovi, který byl královým bratrancem. Ten se mu nakonec vzdal. Antiochos dále pokračoval ve válečných taženích. V roce 212 př.n.l. mu podlehla Arménie, V roce 209 př.n.l. hlavní město parthské říše Hekatompylos a ve stejném roce si podrobil hlavní město Baktrie, Valtru ( dnešní Balch). Antiochos uzavřel mír s barijským králem Euthydémem a smlouvu s králem máurjské říše Saubhagasenou. Při návratu do své říše byl Antiochovi udělen titul „ Veliký“ ( Megás). V roce 204 př.n.l. nastoupil na trůn v Egyptě Ptolemaios V., který byl v té době dítětem. Antiochos měl v plánu dobýt Palestinu a to se podařilo v roce 198 př.n.l. Ukončil tak vládu Ptolemaiovců nad Palestinou. Antiochos si podrobil také řecké obce na pobřeží Malé Asie. V roce 193 utrpěli Seleukovci porážku od římského vojska v bitvě u Thermopyl. Seleukovci se stáhli zpět do Malé Asie. Římané je pronásledovali a v bitvě u Magnesie v roce 189 př.n.l. je porazili. Antiochos se vzdal všech nároků na země západně od pohoří Taurus. Dříve podrobené provincie využily Antiochova oslabení a postupně se osamostatnily. Antiochos se snažil zabránit rozpadu své říše, ale v roce 187 př.n.l. zemřel v Lúristánu, když se pokoušel vyloupit chrám, aby tak získal prostředky k zaplacení válečných tažení. Na jeho místo nastoupil Seleukos IV., který převzal rozvrácenou říši, které zbyly jen Kilikie, Sýrie, Palestina, Babylónie a dnešní Írán. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Antiochos III. Megás ( Veliký), král seleukovské říše, se narodil v roce 242 př.n.l., jako syn krále Seleukose II. a mladší bratr předchůdce na trůně Seleukose III.

Antiochos nastoupil na trůn v osmnácti letech, v době, kdy byla říše v krizi. Východní provincie Partie a Baktrie se staly téměř nezávislými a provincie Média a Persis se vzbouřily proti seleukovské nadvládě.

V roce 221 př.n.l. povstal Antiochos proti vzbouřeným provinciím, které se mu nakonec podřídily. Poté se mu podařilo dostat až téměř na konec Egypta.

V roce 217 př.n.l. utrpěl porážku v bitvě u Rafie. Ztratil tak všechna před tím nabytá území. Byl nucen ustoupit do Libanonu. Udeřil proti Achaiovi, který byl královým bratrancem. Ten se mu nakonec vzdal.

Antiochos dále pokračoval ve válečných taženích. V roce 212 př.n.l. mu podlehla Arménie, V roce 209 př.n.l. hlavní město parthské říše Hekatompylos a ve stejném roce si podrobil hlavní město Baktrie, Valtru ( dnešní Balch).

Antiochos uzavřel mír s barijským králem Euthydémem a smlouvu s králem máurjské říše Saubhagasenou.

Při návratu do své říše byl Antiochovi udělen titul „ Veliký“ ( Megás).

V roce 204 př.n.l. nastoupil na trůn v Egyptě Ptolemaios V., který byl v té době dítětem. Antiochos měl v plánu dobýt Palestinu a to se podařilo v roce 198 př.n.l. Ukončil tak vládu Ptolemaiovců nad Palestinou.

Antiochos si podrobil také řecké obce na pobřeží Malé Asie. V roce 193 utrpěli Seleukovci porážku od římského vojska v bitvě u Thermopyl. Seleukovci se stáhli zpět do Malé Asie. Římané je pronásledovali a v bitvě u Magnesie v roce 189 př.n.l. je porazili. Antiochos se vzdal všech nároků na země západně od pohoří Taurus. Dříve podrobené provincie využily Antiochova oslabení a postupně se osamostatnily.

Antiochos se snažil zabránit rozpadu své říše, ale v roce 187 př.n.l. zemřel v Lúristánu, když se pokoušel vyloupit chrám, aby tak získal prostředky k zaplacení válečných tažení. Na jeho místo nastoupil Seleukos IV., který převzal rozvrácenou říši, které zbyly jen Kilikie, Sýrie, Palestina, Babylónie a dnešní Írán.