zavřít
Anna Tyrolská

královna, císařovna

Narození:
4. 10. 1585 , Innsbruck
Úmrtí:
14. 12. 1618  ve věku 33 let  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Arcivévodkyně Anna Tyrolská, manželka císaře a krále Matyáše II., pocházela z tyrolské větve habsburského rodu a byla tedy také sestřenicí svého manžela. Narodila se jako dcera arcivédody Ferdinanda a jeho druhé manželky mantovské princezny Anny Kateřiny z rodu Gonzaga. Ve svých šestadvaceti letech byla provdána za třiapadesátiletého bratrance, arcivévodu Matyáše, jenž se právě po svém bratru Rudolfovi II. stal císařem a českým a uherským králem. Anna byla vychována jako hluboce věřící katlolička. Již v Innsbrucku se seznámila s kapucínským řádem, později ve Vídni jej velmi protěžovala a založila zde kapucínský klášter grobkou, jež se stala pohřebním místem habsburského rodu. Mezi její přední rádce a důvěrníky pak patřil kardinál Khlesl; spolu s ním ovlivňovala svého manžela ve prospěch katolické církve. Trpké ovoce svých snah zažila těsně před smrtí, při vzpouře česých stavů v létě 1618. I když byla o mnoho let mladší než její manžel, zemřela o tři měsíce dříve než on, 15. prosince 1618 ve Vídni. Její životní dílo, vídeňský kapucínský klášter, byl dostavěn roku 1633 a právě Matyáš s Annou se stali prvními Habsburky, kteří byli v jeho hrobce pohřbeni. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Arcivévodkyně Anna Tyrolská, manželka císaře a krále Matyáše II., pocházela z tyrolské větve habsburského rodu a byla tedy také sestřenicí svého manžela. Narodila se jako dcera arcivédody Ferdinanda a jeho druhé manželky mantovské princezny Anny Kateřiny z rodu Gonzaga.

Ve svých šestadvaceti letech byla provdána za třiapadesátiletého bratrance, arcivévodu Matyáše, jenž se právě po svém bratru Rudolfovi II. stal císařem a českým a uherským králem.

Anna byla vychována jako hluboce věřící katlolička. Již v Innsbrucku se seznámila s kapucínským řádem, později ve Vídni jej velmi protěžovala a založila zde kapucínský klášter grobkou, jež se stala pohřebním místem habsburského rodu. Mezi její přední rádce a důvěrníky pak patřil kardinál Khlesl; spolu s ním ovlivňovala svého manžela ve prospěch katolické církve. Trpké ovoce svých snah zažila těsně před smrtí, při vzpouře česých stavů v létě 1618. I když byla o mnoho let mladší než její manžel, zemřela o tři měsíce dříve než on, 15. prosince 1618 ve Vídni.

Její životní dílo, vídeňský kapucínský klášter, byl dostavěn roku 1633 a právě Matyáš s Annou se stali prvními Habsburky, kteří byli v jeho hrobce pohřbeni.

Hledáte také jako: Anna Tyrolskáová, Ana Tyrolská
Rychlá navigace:novinky |diskuse