![]() |
česká královna
- Narození:
- 15. 10. 1290 , Praha
- Úmrtí:
- 10. 9. 1313 ve věku 22 let, Korutany †
- Znamení:
- váhy
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Dcera českého krále Václava II. a jeho první manželky Guty, se narodila 15. října 1290. Po smrti otce ji její bratr, český a polský král Václav III., provdal za korutanského vévodu Jindřicha, jehož navíc během příprav na válečné tažení do Polska jmenoval zemským správcem českých zemí. Po králově zavraždění v Olomouci v srpnu 1306 tak měl Jindřich Korutanský všechny předpoklady k tomu, aby se jako manžel nejstarší dcery krále Václava II. ujal českého i polského trůnu, jež osiřely po vymřelé přemyslovské dynastii. Poté, co kvůli váhavosti korutanského vévody využíil situace německý král Albrecht a nechal českým králem zvolit svého syna Rudolfa, musela Anna následovat svého manžela do Korutan. Již v následujícím roce, po smrti krále Rudolfa I., se však Jindřich s Annou vrátili zpět do Čech. Annino právo na dědictví bylo uznáno a v srpnu 1307 byl Jindřich zvolen českým králem. Podpora, kterou Jindřich a Anna v zemi měli, se však velmi rychle rozplynula poté, co nový král začal protěžovat pouze jednu skupinu české šlechty. Mezi českými pány vypukly rozbroje a země se fakticky ocitla v občanské válce. Král Jindřich nedokázal tyto rozbroje potlačit silou své osobnosti a navíc si proti české šlehtě povolal vojsko ze zahraničí. Poté, co vojáci ovládli Pražský hrad a jménem krále začali drancovat zemi, přestala svou sestru a švagra podporovat také mladší dcera Václava II. Eliška a stala se předstaitelkou opoziční skupiny šlechty. Královští manželé se pokusili problémům zabránit vynuceným sňatkem princezny Elišky se šlechticem Otou z Bergova. Tím se však přetrhla poslední pouta mezi sestrami Annou a Eliškou, které se tak postavili proti sobě. České šlechtě se podařilo princeznu Elišku unést z Prahy a poslat ji v srpnu 1310 do Špýru, kde se provdala za nově zvoleného českého krále Jana Lucemburského. Když se Janu Lucemburskému podařilo obsadit počátkem prosince 1310 Prahu, musel Jindřich Korutanský i se svou manželkou opustit zemi. Královna Anna od té dob svou vlast již nikdy nespatřila, neboť zemřela na jednom z korutanských hradů 3. září 1313, aniž by na svět přivedla jediného potomka. Její smrtí ztratil Jindřich nárok na českou korunu i de iure(podle práva) necelé tři roky potom, co o ni přišel de facto(ve skutečnosti). To mu však nebránilo, aby se až do smrti tituloval králem českým a polským. Vlastní původkyně tohoto titulu, česká královna Anna, však díky bojům o krounu musela dvakrát odejít z Čech do exilu, z něhož se podruhé nevrátila. …zobrazit celý životopis
Životopis
Dcera českého krále Václava II. a jeho první manželky Guty, se narodila 15. října 1290. Po smrti otce ji její bratr, český a polský král Václav III., provdal za korutanského vévodu Jindřicha, jehož navíc během příprav na válečné tažení do Polska jmenoval zemským správcem českých zemí. Po králově zavraždění v Olomouci v srpnu 1306 tak měl Jindřich Korutanský všechny předpoklady k tomu, aby se jako manžel nejstarší dcery krále Václava II. ujal českého i polského trůnu, jež osiřely po vymřelé přemyslovské dynastii.
Poté, co kvůli váhavosti korutanského vévody využíil situace německý král Albrecht a nechal českým králem zvolit svého syna Rudolfa, musela Anna následovat svého manžela do Korutan. Již v následujícím roce, po smrti krále Rudolfa I., se však Jindřich s Annou vrátili zpět do Čech. Annino právo na dědictví bylo uznáno a v srpnu 1307 byl Jindřich zvolen českým králem. Podpora, kterou Jindřich a Anna v zemi měli, se však velmi rychle rozplynula poté, co nový král začal protěžovat pouze jednu skupinu české šlechty. Mezi českými pány vypukly rozbroje a země se fakticky ocitla v občanské válce. Král Jindřich nedokázal tyto rozbroje potlačit silou své osobnosti a navíc si proti české šlehtě povolal vojsko ze zahraničí. Poté, co vojáci ovládli Pražský hrad a jménem krále začali drancovat zemi, přestala svou sestru a švagra podporovat také mladší dcera Václava II. Eliška a stala se předstaitelkou opoziční skupiny šlechty. Královští manželé se pokusili problémům zabránit vynuceným sňatkem princezny Elišky se šlechticem Otou z Bergova. Tím se však přetrhla poslední pouta mezi sestrami Annou a Eliškou, které se tak postavili proti sobě. České šlechtě se podařilo princeznu Elišku unést z Prahy a poslat ji v srpnu 1310 do Špýru, kde se provdala za nově zvoleného českého krále Jana Lucemburského.
Když se Janu Lucemburskému podařilo obsadit počátkem prosince 1310 Prahu, musel Jindřich Korutanský i se svou manželkou opustit zemi. Královna Anna od té dob svou vlast již nikdy nespatřila, neboť zemřela na jednom z korutanských hradů 3. září 1313, aniž by na svět přivedla jediného potomka. Její smrtí ztratil Jindřich nárok na českou korunu i de iure(podle práva) necelé tři roky potom, co o ni přišel de facto(ve skutečnosti). To mu však nebránilo, aby se až do smrti tituloval králem českým a polským. Vlastní původkyně tohoto titulu, česká královna Anna, však díky bojům o krounu musela dvakrát odejít z Čech do exilu, z něhož se podruhé nevrátila.
-
»Líný a neschopný« král. Jindřich Korutanský se z Pražského hradu pakoval hned dvakrát
Blesk, 2. 4. 2020 Někomu holt není shůry dáno, i když mu vše hraje do karet. Český král Jindřich Korutanský byl prakticky od mládí předurčen k tomu, aby svými kroky ovlivňoval dění ve Střední Evropě. Oženil se s českou princeznou Annou Přemyslovnou, což mu po smrti Václava III. dopomohlo k českému trůnu. Dvakrát! A dvakrát byl z Pražského hradu vypuzen. Žádný jiný český král tohle říct nemohl. … více
Poslední komentáře – Anna Přemyslovna
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)