zavřít
Anna Přemyslovna

česká královna

Narození:
15. 10. 1290 , Praha
Úmrtí:
10. 9. 1313  ve věku 22 let,  Korutany  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Dcera českého krále Václava II. a jeho první manželky Guty, se narodila 15. října 1290. Po smrti otce ji její bratr, český a polský král Václav III., provdal za korutanského vévodu Jindřicha, jehož navíc během příprav na válečné tažení do Polska jmenoval zemským správcem českých zemí. Po králově zavraždění v Olomouci v srpnu 1306 tak měl Jindřich Korutanský všechny předpoklady k tomu, aby se jako manžel nejstarší dcery krále Václava II. ujal českého i polského trůnu, jež osiřely po vymřelé přemyslovské dynastii. Poté, co kvůli váhavosti korutanského vévody využíil situace německý král Albrecht a nechal českým králem zvolit svého syna Rudolfa, musela Anna následovat svého manžela do Korutan. Již v následujícím roce, po smrti krále Rudolfa I., se však Jindřich s Annou vrátili zpět do Čech. Annino právo na dědictví bylo uznáno a v srpnu 1307 byl Jindřich zvolen českým králem. Podpora, kterou Jindřich a Anna v zemi měli, se však velmi rychle rozplynula poté, co nový král začal protěžovat pouze jednu skupinu české šlechty. Mezi českými pány vypukly rozbroje a země se fakticky ocitla v občanské válce. Král Jindřich nedokázal tyto rozbroje potlačit silou své osobnosti a navíc si proti české šlehtě povolal vojsko ze zahraničí. Poté, co vojáci ovládli Pražský hrad a jménem krále začali drancovat zemi, přestala svou sestru a švagra podporovat také mladší dcera Václava II. Eliška a stala se předstaitelkou opoziční skupiny šlechty. Královští manželé se pokusili problémům zabránit vynuceným sňatkem princezny Elišky se šlechticem Otou z Bergova. Tím se však přetrhla poslední pouta mezi sestrami Annou a Eliškou, které se tak postavili proti sobě. České šlechtě se podařilo princeznu Elišku unést z Prahy a poslat ji v srpnu 1310 do Špýru, kde se provdala za nově zvoleného českého krále Jana Lucemburského. Když se Janu Lucemburskému podařilo obsadit počátkem prosince 1310 Prahu, musel Jindřich Korutanský i se svou manželkou opustit zemi. Královna Anna od té dob svou vlast již nikdy nespatřila, neboť zemřela na jednom z korutanských hradů 3. září 1313, aniž by na svět přivedla jediného potomka. Její smrtí ztratil Jindřich nárok na českou korunu i de iure(podle práva) necelé tři roky potom, co o ni přišel de facto(ve skutečnosti). To mu však nebránilo, aby se až do smrti tituloval králem českým a polským. Vlastní původkyně tohoto titulu, česká královna Anna, však díky bojům o krounu musela dvakrát odejít z Čech do exilu, z něhož se podruhé nevrátila. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Dcera českého krále Václava II. a jeho první manželky Guty, se narodila 15. října 1290. Po smrti otce ji její bratr, český a polský král Václav III., provdal za korutanského vévodu Jindřicha, jehož navíc během příprav na válečné tažení do Polska jmenoval zemským správcem českých zemí. Po králově zavraždění v Olomouci v srpnu 1306 tak měl Jindřich Korutanský všechny předpoklady k tomu, aby se jako manžel nejstarší dcery krále Václava II. ujal českého i polského trůnu, jež osiřely po vymřelé přemyslovské dynastii.

Poté, co kvůli váhavosti korutanského vévody využíil situace německý král Albrecht a nechal českým králem zvolit svého syna Rudolfa, musela Anna následovat svého manžela do Korutan. Již v následujícím roce, po smrti krále Rudolfa I., se však Jindřich s Annou vrátili zpět do Čech. Annino právo na dědictví bylo uznáno a v srpnu 1307 byl Jindřich zvolen českým králem. Podpora, kterou Jindřich a Anna v zemi měli, se však velmi rychle rozplynula poté, co nový král začal protěžovat pouze jednu skupinu české šlechty. Mezi českými pány vypukly rozbroje a země se fakticky ocitla v občanské válce. Král Jindřich nedokázal tyto rozbroje potlačit silou své osobnosti a navíc si proti české šlehtě povolal vojsko ze zahraničí. Poté, co vojáci ovládli Pražský hrad a jménem krále začali drancovat zemi, přestala svou sestru a švagra podporovat také mladší dcera Václava II. Eliška a stala se předstaitelkou opoziční skupiny šlechty. Královští manželé se pokusili problémům zabránit vynuceným sňatkem princezny Elišky se šlechticem Otou z Bergova. Tím se však přetrhla poslední pouta mezi sestrami Annou a Eliškou, které se tak postavili proti sobě. České šlechtě se podařilo princeznu Elišku unést z Prahy a poslat ji v srpnu 1310 do Špýru, kde se provdala za nově zvoleného českého krále Jana Lucemburského.

Když se Janu Lucemburskému podařilo obsadit počátkem prosince 1310 Prahu, musel Jindřich Korutanský i se svou manželkou opustit zemi. Královna Anna od té dob svou vlast již nikdy nespatřila, neboť zemřela na jednom z korutanských hradů 3. září 1313, aniž by na svět přivedla jediného potomka. Její smrtí ztratil Jindřich nárok na českou korunu i de iure(podle práva) necelé tři roky potom, co o ni přišel de facto(ve skutečnosti). To mu však nebránilo, aby se až do smrti tituloval králem českým a polským. Vlastní původkyně tohoto titulu, česká královna Anna, však díky bojům o krounu musela dvakrát odejít z Čech do exilu, z něhož se podruhé nevrátila.

  • »Líný a neschopný« král. Jindřich Korutanský se z Pražského hradu pakoval hned dvakrát

    Blesk, 2. 4. 2020 Někomu holt není shůry dáno, i když mu vše hraje do karet. Český král Jindřich Korutanský byl prakticky od mládí předurčen k tomu, aby svými kroky ovlivňoval dění ve Střední Evropě. Oženil se s českou princeznou Annou Přemyslovnou, což mu po smrti Václava III. dopomohlo k českému trůnu. Dvakrát! A dvakrát byl z Pražského hradu vypuzen. Žádný jiný český král tohle říct nemohl. … více

Hledáte také jako: Anna Přemyslovnaová
Rychlá navigace:novinky |diskuse