zavřít
Alžběta Bowes-Lyon

anglická královna, Matka Alžběty II

Narození:
4. 8. 1900 , Hitchin, Spojené království
Úmrtí:
30. 3. 2002  ve věku 101 let,  Windsor, Anglie  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Narodila se do skotské šlechtické rodiny na rodinném zámku Glamis. Pocházela ze starobylého skotského šlechtického rodu hrabat ze Strathmoru a Kinghornu. Za první světové války pracovala ve vojenském lazaretu jako zdravotní sestra a po válce krátký čas jako sekretářka svého otce. V 21 letech vedla skautský oddíl. Na důležitosti nabyla v roce 1923, když si vzala Alberta, vévodu z Yorku, druhého syna krále Jiřího V. V roce 1936 se její muž stal nečekaně králem poté, co jeho bratr král Eduard VIII. abdikoval, protože si chtěl vzít rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou. Jako královna doprovázela svého manžela na diplomatických cestách do Francie a Severní Ameriky v průběhu druhé světové války. Během války morálně podporovala britskou veřejnost, během bombardování Londýna ho odmítla opustit. V rámci propagandy byla Adolfem Hitlerem označena jako "nejnebezpečnější žena Evropy". Po 2. světové válce se zhoršil zdravotní stav jejího manžela a již v 51 letech ovdověla. Postupně se stala nejstarším členem britské královské rodiny. Po celý život byla mezi Brity velmi oblíbená. Měla obrovské charisma a silnou vůli, která jí pomáhala překonávat životní problémy. Pouze po nemoci a smrti své mladší dcery princezny Margaret vypadala jako slabá žena. Zemřela sedm týdnů po smrti své druhorozené dcery Margaret, ve věku 101 let. V roce svého úmrtí (2002) se stala v televizní anketě 61. největší britskou postavou v dějinách. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Narodila se do skotské šlechtické rodiny na rodinném zámku Glamis. Pocházela ze starobylého skotského šlechtického rodu hrabat ze Strathmoru a Kinghornu. Za první světové války pracovala ve vojenském lazaretu jako zdravotní sestra a po válce krátký čas jako sekretářka svého otce. V 21 letech vedla skautský oddíl.

Na důležitosti nabyla v roce 1923, když si vzala Alberta, vévodu z Yorku, druhého syna krále Jiřího V.

V roce 1936 se její muž stal nečekaně králem poté, co jeho bratr král Eduard VIII. abdikoval, protože si chtěl vzít rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou. Jako královna doprovázela svého manžela na diplomatických cestách do Francie a Severní Ameriky v průběhu druhé světové války. Během války morálně podporovala britskou veřejnost, během bombardování Londýna ho odmítla opustit. V rámci propagandy byla Adolfem Hitlerem označena jako "nejnebezpečnější žena Evropy". Po 2. světové válce se zhoršil zdravotní stav jejího manžela a již v 51 letech ovdověla.

Postupně se stala nejstarším členem britské královské rodiny. Po celý život byla mezi Brity velmi oblíbená. Měla obrovské charisma a silnou vůli, která jí pomáhala překonávat životní problémy.

Pouze po nemoci a smrti své mladší dcery princezny Margaret vypadala jako slabá žena. Zemřela sedm týdnů po smrti své druhorozené dcery Margaret, ve věku 101 let. V roce svého úmrtí (2002) se stala v televizní anketě 61. největší britskou postavou v dějinách.