zavřít
Alfons IV. Smělý

král

Narození:
1291 , Coimbra
Úmrtí:
1367  ve věku 76 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alfons IV. Smělý, portugalský král, se narodil v roce 1291 v Coimbře. Byl synem Dinize I. a Isabely Aragonské. Vládl v letech 1325 -1357. V mládí se stavěl kriticky k vládě svého otce, ale stejně v ní pokračoval. Bojoval jako spojenec Španělů proti Maročanům. Nad nimi zvítězil v bitvě na řece Salada v roce 1340. V roce 1344 došlo v Lisabonu k velkému zemětřesení, které toto město potkalo už mnohokrát. V Portugalsku v roce 1348 postihl lid mor. Ještě za života Alfonse se jeho syn Pedro I. tajně oženil s doňou Inez de Astro, ale tchán Alfons dal svou snachu úkladně zavraždit. To mělo za následek, že Pedro povstal proti svému otci. Až těsně před jeho smrtí v roce 1367 se s ním smířil. Oženil se pak s Konstancií, dcerou dona Juana Manuela. Na portugalský trůn nastoupil Petrův syn Ferdinand I. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alfons IV. Smělý, portugalský král, se narodil v roce 1291 v Coimbře. Byl synem Dinize I. a Isabely Aragonské. Vládl v letech 1325 -1357.

V mládí se stavěl kriticky k vládě svého otce, ale stejně v ní pokračoval. Bojoval jako spojenec Španělů proti Maročanům. Nad nimi zvítězil v bitvě na řece Salada v roce 1340.

V roce 1344 došlo v Lisabonu k velkému zemětřesení, které toto město potkalo už mnohokrát.

V Portugalsku v roce 1348 postihl lid mor.

Ještě za života Alfonse se jeho syn Pedro I. tajně oženil s doňou Inez de Astro, ale tchán Alfons dal svou snachu úkladně zavraždit. To mělo za následek, že Pedro povstal proti svému otci. Až těsně před jeho smrtí v roce 1367 se s ním smířil. Oženil se pak s Konstancií, dcerou dona Juana Manuela.

Na portugalský trůn nastoupil Petrův syn Ferdinand I.