zavřít
Alexandr Jaroslavič Něvský

ruský státník

Narození:
30. 5. 1220 , Vladimir
Úmrtí:
14. 11. 1263  ve věku 43 let,  Nižnij Novgorod  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alexandr Jaroslavič Něvský byl ruským státníkem, knížetem novgorodským a velikým knížetem vladimirským. Narodil se 30. května 1220 ve Vladimiru. Když Alexandr nastoupil na knížecí stolec, ohrožovali Rus Švédové a livornská větev řádu německých rytířů. Švédy v roce 1240 Alexandr porazil a donutil je ustoupit, získal tak čestné příjmení Něvský. Alexandr vedl spory se zdejšími bojary a město Něvu opustil. Novgorodští ho ale brzy povolali zpět, protože na Rus zaútočili rytíři z Livonska a zmocnili se pevnosti Izborsk. Pskov jim otevřel svoje brány, protože byli ochotni uznat svrchovanost řádu ( Pskov byl součástí novgorodské země). Rytíři se začali nebezpečně přibližovat k Novgorodu. Alexandr se rychle vydal na sever, kde v roce 1241 dobyl a nechal zničit křižáckou pevnost Koporje. Řadovou posádku vyhnal z Pskova. Křižácké vojsko, které se usadilo na novgorodské půdě severně čudského jezera zastavil Alexandr v roce 1242 a zamezil ta definitivně livonským rytířům proniknout na východ. Tato bitva ukončila německou východní expanzi ze středověku. Mnoho novgorodských rytířů chtělo postupovat s řádem proti Tatarům, kteří okupovali ruská knížectví. Alexandr se ale přidal k opačné politické orientaci. Chán zlaté hordy Batú ocenil Alexandrovo vítězství nad Švédy a předal jeho otci Jaroslavovi Vsevolodovičemu Kyjev. Po smrti otce se tak stal Alexandr velikým knížetem sám. V roce 1257 podřídil Zlaté hordě do té doby samostatný Novgorod a v roce 1259 potlačil na přání baskaků povstání proti Turkům. Domníval se totiž, že tatarská nadvláda je pouze dočasná a že spojenectví s řádem by mohlo vést k podřízení ruské církve Římu a nastolení unie, jejímž byl odpůrcem. Tataři byli nábožensky tolerantní, nepotlačovali pravoslavnou církev. Alexandr proto odmítl v roce 1247 nabídku papeže Inocence IV. vést společný boj proti Turkům. Alexandr Něvský se stal díky svým vítězným vojenským tažením jedním z největších panovníků v historii Ruska. Zemřel 14. listopadu 1263 V Nižním Novgorodě. V roce 1380 byl prohlášen za svatého. Jeho ostatky nechal Petr Veliký přenést do kláštera v Petrohradě, který byl Alexandrovi zasvěcen. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alexandr Jaroslavič Něvský byl ruským státníkem, knížetem novgorodským a velikým knížetem vladimirským. Narodil se 30. května 1220 ve Vladimiru.

Když Alexandr nastoupil na knížecí stolec, ohrožovali Rus Švédové a livornská větev řádu německých rytířů. Švédy v roce 1240 Alexandr porazil a donutil je ustoupit, získal tak čestné příjmení Něvský. Alexandr vedl spory se zdejšími bojary a město Něvu opustil.

Novgorodští ho ale brzy povolali zpět, protože na Rus zaútočili rytíři z Livonska a zmocnili se pevnosti Izborsk. Pskov jim otevřel svoje brány, protože byli ochotni uznat svrchovanost řádu ( Pskov byl součástí novgorodské země).

Rytíři se začali nebezpečně přibližovat k Novgorodu. Alexandr se rychle vydal na sever, kde v roce 1241 dobyl a nechal zničit křižáckou pevnost Koporje. Řadovou posádku vyhnal z Pskova. Křižácké vojsko, které se usadilo na novgorodské půdě severně čudského jezera zastavil Alexandr v roce 1242 a zamezil ta definitivně livonským rytířům proniknout na východ. Tato bitva ukončila německou východní expanzi ze středověku.

Mnoho novgorodských rytířů chtělo postupovat s řádem proti Tatarům, kteří okupovali ruská knížectví. Alexandr se ale přidal k opačné politické orientaci.

Chán zlaté hordy Batú ocenil Alexandrovo vítězství nad Švédy a předal jeho otci Jaroslavovi Vsevolodovičemu Kyjev.

Po smrti otce se tak stal Alexandr velikým knížetem sám. V roce 1257 podřídil Zlaté hordě do té doby samostatný Novgorod a v roce 1259 potlačil na přání baskaků povstání proti Turkům. Domníval se totiž, že tatarská nadvláda je pouze dočasná a že spojenectví s řádem by mohlo vést k podřízení ruské církve Římu a nastolení unie, jejímž byl odpůrcem.

Tataři byli nábožensky tolerantní, nepotlačovali pravoslavnou církev. Alexandr proto odmítl v roce 1247 nabídku papeže Inocence IV. vést společný boj proti Turkům.

Alexandr Něvský se stal díky svým vítězným vojenským tažením jedním z největších panovníků v historii Ruska. Zemřel 14. listopadu 1263 V Nižním Novgorodě. V roce 1380 byl prohlášen za svatého. Jeho ostatky nechal Petr Veliký přenést do kláštera v Petrohradě, který byl Alexandrovi zasvěcen.