zavřít
Marie Stuartovna

skotská a francouzská královna

Narození:
8. 12. 1542 , Skotsko
Úmrtí:
8. 2. 1587  ve věku 44 let,  Anglie  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

159 se líbí, 21 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Marie Stuartovna skotská a francouzská královna, se narodila 8.12.1542 jako dcera skotského krále Jakuba V. a Marie z Guise. Jakub V. zemřel hned po narození své dcery Marie. Ta se tedy už jako nemluvně stala dědičkou královské koruny a její matka regentkou. V šesti letech byla Marie poslána na výchovu k francouzskému dvoru a v roce 1558 provdána za králova syna Františka ll. Kateřina Medicejská tchyně Marie tvrdila, že stačí když se její snacha usměje a všem francouzům se zatočí hlava. Ke svatbě věnovala Kateřina Marii sedm obrovských perel, které dostala od papeže Klementa. Marie se příliš nezajímala o nudné státní záležitosti. Nemocný a trochu neschopný František v roce 1560 zemřel a Marie se vrátila zpátky do Skotska. Mladá katolická panovnice musela čelit militantním kalvinistům ve vlastní zemi a mocné nepřítelkyni Alžbětě I. v Anglii. Francie a Španělsko podporovaly nároky Marie Stuartovny na anglický trůn. Marie se v roce 1565 provdala za lorda Darnleye a tři měsíce po jeho smrti za hraběte z Bothwellu, podezřelého z vraždy Darnleye. Protestantská šlechta byla pobouřena. V roce 1567 sesadila Marii z trůnu. Ta uprchla do Anglie. Tam jí ale Alžběta l. odepřela jakoukoli pomoc. Byla ale nucena uznat jejího syna jako skotského následníka trůnu / po Alžbětině smrti se Jakub l. stal také králem Anglie/. Marie Stuartovna žila v Anglii jako zajatkyně. Stále se snažila sesadit Alžbětu z anglického trůnu a zavézt protireformaci v Anglii. Parlament proto vydal zákon proti spiknutí. Skotská královna byla v roce 1587 odsouzena k smrti a v roce 1587 popravena. Pro katolické současníky byla Marie mučednicí, pro protestanty svůdnickou intrikánkou. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Marie Stuartovna skotská a francouzská královna, se narodila 8.12.1542 jako dcera skotského krále Jakuba V. a Marie z Guise.

Jakub V. zemřel hned po narození své dcery Marie. Ta se tedy už jako nemluvně stala dědičkou královské koruny a její matka regentkou.
V šesti letech byla Marie poslána na výchovu k francouzskému dvoru a v roce 1558 provdána za králova syna Františka ll.

Kateřina Medicejská tchyně Marie tvrdila, že stačí když se její snacha usměje a všem francouzům se zatočí hlava. Ke svatbě věnovala Kateřina Marii sedm obrovských perel, které dostala od papeže Klementa.

Marie se příliš nezajímala o nudné státní záležitosti. Nemocný a trochu neschopný František v roce 1560 zemřel a Marie se vrátila zpátky do Skotska.

Mladá katolická panovnice musela čelit militantním kalvinistům ve vlastní zemi a mocné nepřítelkyni Alžbětě I. v Anglii. Francie a Španělsko podporovaly nároky Marie Stuartovny na anglický trůn.

Marie se v roce 1565 provdala za lorda Darnleye a tři měsíce po jeho smrti za hraběte z Bothwellu, podezřelého z vraždy Darnleye. Protestantská šlechta byla pobouřena. V roce 1567 sesadila Marii z trůnu. Ta uprchla do Anglie. Tam jí ale Alžběta l. odepřela jakoukoli pomoc. Byla ale nucena uznat jejího syna jako skotského následníka trůnu / po Alžbětině smrti se Jakub l. stal také králem Anglie/.
Marie Stuartovna žila v Anglii jako zajatkyně. Stále se snažila sesadit Alžbětu z anglického trůnu a zavézt protireformaci v Anglii. Parlament proto vydal zákon proti spiknutí.

Skotská královna byla v roce 1587 odsouzena k smrti a v roce 1587 popravena. Pro katolické současníky byla Marie mučednicí, pro protestanty svůdnickou intrikánkou.

Marie Stuartovna v Magazínu Osobnosti

  • Roberto Devereux uzavírá v NDM cyklus Donizettiho královen

    Parlamentnílisty.cz, 7. 12. 2015 Neprávem opomíjená opera Roberto Devereux neboli Hrabě z Essexu uzavírá svou belcantovou poetikou třídílný cyklus Donizettiho oper na náměty ze života britských královen Anny Boleynové, Marie Stuartovny a Alžběty I. … více

  • Neznám podobného chlapa, jako je ten můj, chlubí se Iva Kubelková

    iDnes.cz, 22. 3. 2013 Je bývalou královnou krásy, zahrála si ve filmech i seriálech, moderuje a zpívá. Iva Kubelková (41) však čas nejraději tráví s rodinou. Brunetka si nemůže vynachválit svého muže George Jiraseka (60), který prý občas absolvuje s ní a dcerami i nakupovací maraton v obchodních centrech. … více

  • Stuartovna: Rozvažte mi srdce, ať pohnu vaším

    Novinky, 5. 3. 2013 Odvěkým mocenským svárem jedné z historicky nejmocnějších panovnic - Alžběty I. Anglické - s rivalkou na trůnu skotském Marií Stuartovnou zabýval se nejúplněji příslušník hnutí mladých bouřliváků Sturm und Drang. Stuartovnu Friedricha Schillera hrají od února v jihlavském Horáckém divadle. … více

Hledáte také jako: Marie Stuartovnaová
Rychlá navigace:novinky |diskuse