zavřít
Zuzana Čaputova

prezidentka Slovenské republiky

Věk:
49
Narození:
21. 6. 1973 , Bratislava, Československo
Znamení:
blíženci   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

709 se líbí, 70 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Zuzana Čaputová je slovenská politička, advokátka, občanská aktivistka a od 15. června 2019 prezidentka Slovenské republiky. Stala se první ženou v prezidentském úřadu a také nejmladší v historii Slovenské republiky. Má dvě dcery, se kterými žije v Pezinku. Jejím manželem byl do září 2018 Ivan Čaputa. Od února 2019 je jejím partnerem hudebník, básník, výtvarník a překladatel Peter Konečný, který ji již doprovázel v prezidentské kampani. V letech 2018–2019 byla místopředsedkyní hnutí Progresívne Slovensko. Spolupracovala s občanským sdružením VIA IURIS, které se věnuje posílení právního státu a prosazování spravedlnosti ve vybraných oblastech práva. V roce 1991 začala studovat Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, kterou dokončila roku 1996. Již během studia pracovala v místní samosprávě v Pezinku. Nejdříve dělala asistentku na právním oddělení, a poté dokonce zástupkyni přednosty MÚ. V neziskové organizaci se věnovala problematice týraných a zneužívaných dětí. Je členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide) a autorkou mnoha nejrůznějších publikací. Roku 2016 získala Goldmanovu environmentální cenu, když jako právnička občanské iniciativy Skládka nepatří do města, bojovala o uzavření skládky v Pezinku. O nežádoucí skládku v Pezinku se aktivně zajímala 14 let.V září 2017 opustila VIA IURIS a dále pracovala jako advokátka. Ke konci roku 2017 vstoupila do nového politického hnutí Progresívne Slovensko. Začátkem následujícího roku se stala místopředsedkyní tohoto politického hnutí. 29. května 2018 ohlásila kandidaturu na post prezidentky Slovenské republiky ve volbách v roce 2019.Výsledky prezidentských voleb 2019 V prezidentských volbách získala v prvním kole relativní většinu hlasů, a to 40,57 %. Nejvíce to bylo v Bratislavském kraji (59,65 % hlasů) a nejméně v Prešovském kraji (30,29 %). V souvislosti s výsledkem voleb oznámila, že se vzdá svého postu místopředsedkyně v hnutí Progresívne Slovensko. Ve druhém kole voleb zvítězila s 58 % hlasů nad svým protikandidátem Marošem Šefčovičem, místopředsedou Evropské komise a komisařem pro energetickou unii. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Zuzana Čaputová je slovenská politička, advokátka, občanská aktivistka a od 15. června 2019 prezidentka Slovenské republiky. Stala se první ženou v prezidentském úřadu a také nejmladší v historii Slovenské republiky. Má dvě dcery, se kterými žije v Pezinku. Jejím manželem byl do září 2018 Ivan Čaputa. Od února 2019 je jejím partnerem hudebník, básník, výtvarník a překladatel Peter Konečný, který ji již doprovázel v prezidentské kampani.

V letech 2018–2019 byla místopředsedkyní hnutí Progresívne Slovensko. Spolupracovala s občanským sdružením VIA IURIS, které se věnuje posílení právního státu a prosazování spravedlnosti ve vybraných oblastech práva.

V roce 1991 začala studovat Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, kterou dokončila roku 1996. Již během studia pracovala v místní samosprávě v Pezinku. Nejdříve dělala asistentku na právním oddělení, a poté dokonce zástupkyni přednosty MÚ. V neziskové organizaci se věnovala problematice týraných a zneužívaných dětí. Je členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide) a autorkou mnoha nejrůznějších publikací.

Roku 2016 získala Goldmanovu environmentální cenu, když jako právnička občanské iniciativy Skládka nepatří do města, bojovala o uzavření skládky v Pezinku. O nežádoucí skládku v Pezinku se aktivně zajímala 14 let.

V září 2017 opustila VIA IURIS a dále pracovala jako advokátka. Ke konci roku 2017 vstoupila do nového politického hnutí Progresívne Slovensko. Začátkem následujícího roku se stala místopředsedkyní tohoto politického hnutí. 29. května 2018 ohlásila kandidaturu na post prezidentky Slovenské republiky ve volbách v roce 2019.

Výsledky prezidentských voleb 2019
V prezidentských volbách získala v prvním kole relativní většinu hlasů, a to 40,57 %. Nejvíce to bylo v Bratislavském kraji (59,65 % hlasů) a nejméně v Prešovském kraji (30,29 %). V souvislosti s výsledkem voleb oznámila, že se vzdá svého postu místopředsedkyně v hnutí Progresívne Slovensko. Ve druhém kole voleb zvítězila s 58 % hlasů nad svým protikandidátem Marošem Šefčovičem, místopředsedou Evropské komise a komisařem pro energetickou unii.

Zuzana Čaputova v našich článcích

  • Generál Pavel: Prostor k jednání s Rusy nebyl využit. Rusové nepředložili návrhy stran Ukrajiny

    Parlamentnílisty.cz, 9. 8. 2022 „Dnešní prezident má pyžámkové dny, já bych měl svoje zahradní dny,“ vylíčil pro podcast Jiný pohled komentátorky Kateřiny Perknerové generál Petr Pavel, jak by trávil své volno, pokud by se dostal do prezidentského úřadu. Dle moderátorky bude při volbě prezidenta hrát roli i Pavlův zjev. „Na Zuzanu Čaputovou se prostě dobře dívá,“ rozplývala nad se tím, že Pavla spatřila v „sexy kožené bundě“. Následný rozhovor v Deníku však Pavel dosti zostřil. „Gripeny by stačily,“ zbortil sen vlády o nákupu F-35 a odmítl „odsoudit úplně šmahem“ i názor Orbána směrem k Ukrajině. Netajil se ani tím, že by dřív neměl problém jít s puškou proti „nepřátelům“ ze Západního Německa či Francie. … více

  • Investigativní novinářka: Na Slovensku probíhá revoluce. Chtělo by to někoho radikálnějšího než Čaputovou

    Parlamentnílisty.cz, 17. 7. 2022 Investigativní novinářka Pavla Holcová v rozhovoru pro Prostor X Čestmíra Strakatého na serveru Reflex.cz prohlásila, že Slováci potřebovali svým způsobem pohladit, což jim nabídla stávající prezidentka Zuzana Čaputová. Ale že pro ni jako pro novinářku je Čaputová v jistém směru zklamáním, protože má za to, že Slovensko by teď potřebovalo někoho trochu radikálnějšího. A pak popsala jeden z problémů Česka. „Z jedné strany máme mexické kartely, z druhé strany máme Rusko, a my jsme uprostřed.“ … více

  • Čaputové klesla důvěra. A byla předstižena

    Parlamentnílisty.cz, 12. 6. 2022 Navzdory tomu, že opoziční Směr-Sociální demokracie Roberta Fica nenechává na slovenské Zuzaně Čaputové nit suchou, patřila slovenská nejvýše postavená politička k nejpopulárnějším politikům v zemi. Dlouho byla nejpopulárnější. Ale to se teď změnilo. Čaputovou z trůnu popularity sesadil muž. A není to Robert Fico. … více

Hledáte také jako: Zuzana Strapáková
Rychlá navigace:fotogalerie |novinky |diskuse