zavřít
Smenchkare - Nefertiti

11. faraon 18. dynastie

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Smenchkare byl egyptský panovník v letech 1337-1333. Byl snad synem Achnatona (1351–1334) nebo jeho bratrem (v tom případě nevlastním) či snad samotnou královnou Nefertiti (Kráska přichází), což je pravděpodné, alespoň podle nejnovějších výzkumů? Smenchkare se celým jménem jmenoval Nefernefruaton Smenchkare, stejně jako Achnatonova hlavní královská manželka Nefertiti. Je to náhoda, nebo ne? Je tedy jasné, že král(ovna) Smenchkare je velikou záhadou. Pozn. data, která jsou zde uvedena vychází pouze ze zdroje této encyklopedie Wikipedia, aby zde nebyly rozdíly v datech. Ale data jsou v různých pramenech rozličná. Všechna data, pokud není uvedeno jinak, jsou před Kristem (resp. před naším letopočtem). Původ a vláda faraóna Smenchkarea Nepokoje v Egyptě sílily, vládnoucí faraón Achnaton už neměl žádnou moc nad státem, natož aby se staral o zahraniční politiku. O území, která dobyli předchozí váleční faraóni, zejména Thutmose I. (1504–1492) a Thutmose III. (1479–1425), už Egypt za vlády Achnatona přišel. Místo Achnatona v podstatě už vládli Amonovi kněží, které král Achnaton nechal pronásledovat, aby mohl plně provést svojí náboženskou reformu. Asi poslední tři roky Achnatonovy vlády byl jeho spoluvládcem jistý Smenchkare, o jehož původu dnes neznáme nic přesného (viz úvod). Budeme-li se přiklánět k dnešnímu názoru, Smenchkare bylo tedy trůnní jméno královny Nefertiti, Velké královské manželky faraóna Achnatona. Některé věci tomu i nasvědčují. Je ale také možné, že Nefertiti vládla společně s Achnatonem pod svým jménem, tedy Nefertiti, ale po Achnatonově smrti přijala jméno Smenchkare. Již jsem se také zmínil o stejném jméně Nefertiti a Smenchkarea. Proti tomuto názoru je ale jedna věc, sňatek Smenchkarea s Achnatonovou dcerou Meritaton. Tento sňatek je ale uveden pouze v některých pramenech, takže s určitostí nemůžeme tvrdit, alespoň v tomto ohledu, vůbec nic. Můžeme pouze spekulovat. Naopak pro názor, že Nefertiti byla Smenchkare hovoří fakt, že Smenchkare byl zobrazován s ženskými atributy. Co se týče vlády Smenchkarea/Nefertiti je o ní minimum zpráv, jako ostatně o všem v Egyptě v této době, kdy se země utápěla ve zmatku. Po smrti krále Achnatona (asi v roce 1334) vládl Smenchkare ještě necelý rok, pak nastoupil známý faraón "dítě" Tutanchamon (v dětství Tutanchaton) vládnoucí mezi roky 1333–1323, jehož jméno je také trochu záhadné, protože se dodnes neví, co přesně znamená. Vláda krále Smenchkarea tedy nebyla nijak významná, ale už se asi znovu začal obnovovat kult boha Amona a Aton už navždy zmizel v propadlu dějin. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Smenchkare byl egyptský panovník v letech 1337-1333. Byl snad synem Achnatona (1351–1334) nebo jeho bratrem (v tom případě nevlastním) či snad samotnou královnou Nefertiti (Kráska přichází), což je pravděpodné, alespoň podle nejnovějších výzkumů? Smenchkare se celým jménem jmenoval Nefernefruaton Smenchkare, stejně jako Achnatonova hlavní královská manželka Nefertiti. Je to náhoda, nebo ne? Je tedy jasné, že král(ovna) Smenchkare je velikou záhadou.

Pozn. data, která jsou zde uvedena vychází pouze ze zdroje této encyklopedie Wikipedia, aby zde nebyly rozdíly v datech. Ale data jsou v různých pramenech rozličná. Všechna data, pokud není uvedeno jinak, jsou před Kristem (resp. před naším letopočtem).

Původ a vláda faraóna Smenchkarea
Nepokoje v Egyptě sílily, vládnoucí faraón Achnaton už neměl žádnou moc nad státem, natož aby se staral o zahraniční politiku. O území, která dobyli předchozí váleční faraóni, zejména Thutmose I. (1504–1492) a Thutmose III. (1479–1425), už Egypt za vlády Achnatona přišel. Místo Achnatona v podstatě už vládli Amonovi kněží, které král Achnaton nechal pronásledovat, aby mohl plně provést svojí náboženskou reformu. Asi poslední tři roky Achnatonovy vlády byl jeho spoluvládcem jistý Smenchkare, o jehož původu dnes neznáme nic přesného (viz úvod). Budeme-li se přiklánět k dnešnímu názoru, Smenchkare bylo tedy trůnní jméno královny Nefertiti, Velké královské manželky faraóna Achnatona. Některé věci tomu i nasvědčují. Je ale také možné, že Nefertiti vládla společně s Achnatonem pod svým jménem, tedy Nefertiti, ale po Achnatonově smrti přijala jméno Smenchkare. Již jsem se také zmínil o stejném jméně Nefertiti a Smenchkarea. Proti tomuto názoru je ale jedna věc, sňatek Smenchkarea s Achnatonovou dcerou Meritaton. Tento sňatek je ale uveden pouze v některých pramenech, takže s určitostí nemůžeme tvrdit, alespoň v tomto ohledu, vůbec nic. Můžeme pouze spekulovat. Naopak pro názor, že Nefertiti byla Smenchkare hovoří fakt, že Smenchkare byl zobrazován s ženskými atributy. Co se týče vlády Smenchkarea/Nefertiti je o ní minimum zpráv, jako ostatně o všem v Egyptě v této době, kdy se země utápěla ve zmatku. Po smrti krále Achnatona (asi v roce 1334) vládl Smenchkare ještě necelý rok, pak nastoupil známý faraón "dítě" Tutanchamon (v dětství Tutanchaton) vládnoucí mezi roky 1333–1323, jehož jméno je také trochu záhadné, protože se dodnes neví, co přesně znamená. Vláda krále Smenchkarea tedy nebyla nijak významná, ale už se asi znovu začal obnovovat kult boha Amona a Aton už navždy zmizel v propadlu dějin.