zavřít
Polyxena z Lobkovic

dcera vratislava z pernštejna

Narození:
1567 ,přidej místo narození
Úmrtí:
24. 5. 1642  ve věku 75 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

15 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Polyxena z Lobkovic se narodila v roce 1567 jako dcera Vratislava z Pernštejna. Byla renesanční šlechtičnou předbělohorské i bělohorské doby. Její podobizna dodnes visí v galerii lobkovického zámku v Roudnici. Dětství Polyxena prožila v přepychu a v radovánkách na zámku v Litomyšli. Zajímala se o kulturu, ovládala několik jazyků. V šestnácti letech přišla o otce. Její matka ale dál vedla skvělý život na Litomyšli i v hradčanském pernštejnském paláci nad jelením příkopem. Její dům byl společenským střediskem oproti pochmurnému královskému paláci Rudolfa II., velmi oblíben. Polyxena se díky své kráse stala vedle své matky středem pozornosti a obletování. Její mladší sestry se provdaly do ciziny. Polyxena zvolila sňatek z rozumu. Ve dvaceti letech se provdala za nejbohatšího pána v zemi, rožmberského vladaře Viléma, který byl přítelem jejího zemřelého otce. Vilém byl v té době o dost starší, než Polyxena a k tomu trojnásobný vdovec. Sňatek proběhl v rožmberském paláci na Hradčanech. Polyxena se tak stala první dámou v českém království. Většinu času pobývala na zámku v Roudnici. Už v srpnu 1592 Polyxena ovdověla. Zdědila po manželovi nemalý majetek. Jejím druhým manželem se stal nejvyšší kancléř království českého Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic. Sňatek se konal v domě paní Marie Pernštejnské Manrique de Lara y Mendozy, 23.11.1603. Polyxeně bylo už 37 let a její muž byl o dva roky mladší. Z jejich vtahu vzniklo šťastné manželství. Oba byli stoupenci habsburského režimu i absolutní vlády. Po šestiletém manželství se Polyxeně narodil syn Václav, který měl být jejím nástupcem. Polyxena založila v Roudnici klášter kapucínů a dala zde zřídit rodinnou hrobku. Také vybudovala katolickou tiskárnu, aby mohla šířit katolickou literaturu. Polyxena byla ve stáří velmi vitální. V posledních letech života přenechala rozlehlé statky synu Václavovi. Zemřela 24.5.1642 v Praze v šestasedmdesáti letech. S její smrtí odešel kus starého šlechtického světa, plně českého. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Polyxena z Lobkovic se narodila v roce 1567 jako dcera Vratislava z Pernštejna. Byla renesanční šlechtičnou předbělohorské i bělohorské doby. Její podobizna dodnes visí v galerii lobkovického zámku v Roudnici.

Dětství Polyxena prožila v přepychu a v radovánkách na zámku v Litomyšli. Zajímala se o kulturu, ovládala několik jazyků. V šestnácti letech přišla o otce. Její matka ale dál vedla skvělý život na Litomyšli i v hradčanském pernštejnském paláci nad jelením příkopem. Její dům byl společenským střediskem oproti pochmurnému královskému paláci Rudolfa II., velmi oblíben.

Polyxena se díky své kráse stala vedle své matky středem pozornosti a obletování. Její mladší sestry se provdaly do ciziny. Polyxena zvolila sňatek z rozumu. Ve dvaceti letech se provdala za nejbohatšího pána v zemi, rožmberského vladaře Viléma, který byl přítelem jejího zemřelého otce. Vilém byl v té době o dost starší, než Polyxena a k tomu trojnásobný vdovec. Sňatek proběhl v rožmberském paláci na Hradčanech. Polyxena se tak stala první dámou v českém království. Většinu času pobývala na zámku v Roudnici. Už v srpnu 1592 Polyxena ovdověla. Zdědila po manželovi nemalý majetek.

Jejím druhým manželem se stal nejvyšší kancléř království českého Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic.

Sňatek se konal v domě paní Marie Pernštejnské Manrique de Lara y Mendozy, 23.11.1603. Polyxeně bylo už 37 let a její muž byl o dva roky mladší. Z jejich vtahu vzniklo šťastné manželství. Oba byli stoupenci habsburského režimu i absolutní vlády.

Po šestiletém manželství se Polyxeně narodil syn Václav, který měl být jejím nástupcem.

Polyxena založila v Roudnici klášter kapucínů a dala zde zřídit rodinnou hrobku.

Také vybudovala katolickou tiskárnu, aby mohla šířit katolickou literaturu.

Polyxena byla ve stáří velmi vitální. V posledních letech života přenechala rozlehlé statky synu Václavovi.

Zemřela 24.5.1642 v Praze v šestasedmdesáti letech. S její smrtí odešel kus starého šlechtického světa, plně českého.

Hledáte také jako: Polyxena z Lobkovicová
Rychlá navigace:novinky |diskuse