zavřít
Aššurnasirpal II.

asyrský král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Aššurnasirpal II. byl v letech 883–859 př. Kr. asyrským králem. Aššurnasirpal II. byl synem Tukultí-Ninurty II.. Byl energickým vládcem a důsledně uskutečňoval svoji politiku. Vedl dobyvačné války a získaná území připojil ke své říši. Území Asýrie sahalo v jeho době od Středozemního moře na západě po Urmijské jezero na východě. Babylonii odňal dvě pevnosti a hlavně ovládl území středního Eufratu a Chábúru, takže tímto směrem nemohli babylonští obchodníci posílat své karavany. Rovněž věnoval mnoho úsilí výstavbě asyrských měst. V Aššúru vystavěl palác a obnovil chrám Sína a Šamaše, v Ninive rekonstruoval chrám boha Aššúra a svatyni bohyně Ištar, v Imgur Enlilu (dnešní Balavat) si nechal zbudovat novou rezidenci. Největší stavební činnost však rozvinul ve svém sídelním městě Kalchu (dnešní Nimrúd). Jeho nástupcem na asyrském trůnu se stal jeho syn Salmanassar III. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Aššurnasirpal II. byl v letech 883–859 př. Kr. asyrským králem.

Aššurnasirpal II. byl synem Tukultí-Ninurty II.. Byl energickým vládcem a důsledně uskutečňoval svoji politiku. Vedl dobyvačné války a získaná území připojil ke své říši.

Území Asýrie sahalo v jeho době od Středozemního moře na západě po Urmijské jezero na východě. Babylonii odňal dvě pevnosti a hlavně ovládl území středního Eufratu a Chábúru, takže tímto směrem nemohli babylonští obchodníci posílat své karavany.

Rovněž věnoval mnoho úsilí výstavbě asyrských měst. V Aššúru vystavěl palác a obnovil chrám Sína a Šamaše, v Ninive rekonstruoval chrám boha Aššúra a svatyni bohyně Ištar, v Imgur Enlilu (dnešní Balavat) si nechal zbudovat novou rezidenci. Největší stavební činnost však rozvinul ve svém sídelním městě Kalchu (dnešní Nimrúd).

Jeho nástupcem na asyrském trůnu se stal jeho syn Salmanassar III.