zavřít
Alexandr I. Karadjordjevič

král

Narození:
1888 ,přidej místo narození
Úmrtí:
1934  ve věku 46 let,  Marseille  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Alexandr I. Karadjordjevič , jugoslávský král, se narodil v roce 1888. Byl druhým synem Petra I. Karadjordjeviče. Vládl v letech 1921 -1934. Zúčastnil se jako důstojník obou balkánských válek, za první světové války byl vrchním velitelem srbských ozbrojených sil. Jeho ženou se stala v roce 1922 rumunská princezna Marie, dcera krále Ferdinanda I. Alexandr měl absolutistické skony, v lednu 1929 rozpustil parlament, zrušil ústavu a stal se korunovaným diktátorem státu, který změnil své jméno na Jugoslávii. V roce 1934 byl zabit při návštěvě Marseille spolu s francouzským ministrem zahraničí Barthouem při atentátu chorvatských a makedonských fašistů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Alexandr I. Karadjordjevič , jugoslávský král, se narodil v roce 1888. Byl druhým synem Petra I. Karadjordjeviče. Vládl v letech 1921 -1934.

Zúčastnil se jako důstojník obou balkánských válek, za první světové války byl vrchním velitelem srbských ozbrojených sil.

Jeho ženou se stala v roce 1922 rumunská princezna Marie, dcera krále Ferdinanda I. Alexandr měl absolutistické skony, v lednu 1929 rozpustil parlament, zrušil ústavu a stal se korunovaným diktátorem státu, který změnil své jméno na Jugoslávii.

V roce 1934 byl zabit při návštěvě Marseille spolu s francouzským ministrem zahraničí Barthouem při atentátu chorvatských a makedonských fašistů.