zavřít
Vitellius

římský císař

Narození:
15 ,přidej místo narození
Úmrtí:
20. 12. 1969  ve věku 54 let,  Řím  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vitellius, římský císař, se narodil v roce 15. Jeho otec Lucius Vitellius byl Claudiův hlavní rádce, konzul a také císařův spolucenzor. Vitellius získal úřad konzula v roce 48 a prokonzula v Africe v roce 61. Galba ho jmenoval velitelem v Dolní Germánii, kde vojáci uvažovali o povstání, když v listopadu 68 přijel, aby nad nimi převzal velení. Když se doslechli, že jednotky v Horní Germánii vypověděly Galbovi poslušnost, prohlásili Vitellia císařem. Na mincích, které v té době začal razit, je označován jako Germanicvs a to proto, že byl jmenován římskými legionáři v Germánii, kde se soustředilo nejvíce vojáků císařství. Brzy na to se tato armáda vydala do Říma. Galba byl zavražděn a jeho nástupcem byl prohlášen Otho. Ten spáchal 16. dubna sebevraždu a o tři dny později odpřísáhli vojáci v hlavním městě věrnost Vitelliovi. Senát ho uvítal jako císaře. V Lyonu Vitellius představil svého šestiletého syna jako svého konečného nástupce. Naznačil tím, že má v úmyslu založit druhou císařskou dynastii. 1. července východní armády nevyslovily podporu Vitelliovi, ale Vespasianovi. Došlo k boji. Vitelliova armáda se rozpadla. Ve městě Narni se snažil městský prefekt Sabinu přemluvit Vitellia k abdikaci, což nikdy před tím žádný římský císař neučinil. Ale vojska, která měla stanoviště v Římě stále ještě Vitelliův režim podporovala, připojila se k civilnímu obyvatelstvu a společně Vitellia přinutili, aby v tomto vyjednávání nepokračoval. 20. prosince Vitellia, opuštěného v paláci, vojáci zatkli, odvlekli na fórum a surově zavraždili. Vitellius byl údajně mimořádně vysoký, většinou zarudlý od alkoholu, břichatý a měl zmrzačené stehno – přejel ho válečný vůz, který řídil Gaius. Vitellius byl krutý, líný, zvrácený a naprosto výstřední člověk. Holdoval nadměrnému pití a jídlu. Tomuto císaři chyběla válečnická zkušenost a spoléhal na dva vzájemně nepřátelské zástupce, z nich ani jeden nebudil důvěru. Ale ani císař nebyl populární, vykazova známky konstruktivní umírněnosti a taktu. Svědomitě navštěvoval senátní zasedání, připouštěl svobodné vyjadřování názorů opoziční strany. Na rozdíl od svých předchůdců přijal doživotně úřad konzula s pocitem, že vladař, který nepatřil k juliovsko-claudiovskému rodu ani k starobylé šlechtě, nemohl opovrhovat těmito vnějšími odznaky výsad a prestiže. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vitellius, římský císař, se narodil v roce 15. Jeho otec Lucius Vitellius byl Claudiův hlavní rádce, konzul a také císařův spolucenzor.

Vitellius získal úřad konzula v roce 48 a prokonzula v Africe v roce 61. Galba ho jmenoval velitelem v Dolní Germánii, kde vojáci uvažovali o povstání, když v listopadu 68 přijel, aby nad nimi převzal velení. Když se doslechli, že jednotky v Horní Germánii vypověděly Galbovi poslušnost, prohlásili Vitellia císařem. Na mincích, které v té době začal razit, je označován jako Germanicvs a to proto, že byl jmenován římskými legionáři v Germánii, kde se soustředilo nejvíce vojáků císařství.

Brzy na to se tato armáda vydala do Říma. Galba byl zavražděn a jeho nástupcem byl prohlášen Otho. Ten spáchal 16. dubna sebevraždu a o tři dny později odpřísáhli vojáci v hlavním městě věrnost Vitelliovi. Senát ho uvítal jako císaře.

V Lyonu Vitellius představil svého šestiletého syna jako svého konečného nástupce. Naznačil tím, že má v úmyslu založit druhou císařskou dynastii.

1. července východní armády nevyslovily podporu Vitelliovi, ale Vespasianovi. Došlo k boji. Vitelliova armáda se rozpadla.

Ve městě Narni se snažil městský prefekt Sabinu přemluvit Vitellia k abdikaci, což nikdy před tím žádný římský císař neučinil. Ale vojska, která měla stanoviště v Římě stále ještě Vitelliův režim podporovala, připojila se k civilnímu obyvatelstvu a společně Vitellia přinutili, aby v tomto vyjednávání nepokračoval.

20. prosince Vitellia, opuštěného v paláci, vojáci zatkli, odvlekli na fórum a surově zavraždili.

Vitellius byl údajně mimořádně vysoký, většinou zarudlý od alkoholu, břichatý a měl zmrzačené stehno – přejel ho válečný vůz, který řídil Gaius. Vitellius byl krutý, líný, zvrácený a naprosto výstřední člověk. Holdoval nadměrnému pití a jídlu.

Tomuto císaři chyběla válečnická zkušenost a spoléhal na dva vzájemně nepřátelské zástupce, z nich ani jeden nebudil důvěru. Ale ani císař nebyl populární, vykazova známky konstruktivní umírněnosti a taktu. Svědomitě navštěvoval senátní zasedání, připouštěl svobodné vyjadřování názorů opoziční strany. Na rozdíl od svých předchůdců přijal doživotně úřad konzula s pocitem, že vladař, který nepatřil k juliovsko-claudiovskému rodu ani k starobylé šlechtě, nemohl opovrhovat těmito vnějšími odznaky výsad a prestiže.