zavřít
Svatopluk

český kníže

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1109  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Svatopluk Olomoucký pocházel z dynastie Přemyslovců. Datum jeho narození neznáme. Svatopluk byl knížetem olomouckého údělu a v letech 1107 – 1109 českým knížetem. Jeho otec byl olomoucký údělný kníže Ota Olomoucký a matka Eufémie Uherská. Strýcem Svatopluka byl král Vratislav II. V roce 1103 vytáhl Svatopluk spolu s knížetem Bořivojem II. na Polsko. Dva roky na to se chtěl Bořivoje zbavit a sám se stát českým knížetem. Nepodařilo se mu ale proniknout do Prahy. Vymyslel tedy lest ,nakonec se Bořivoje zbavil a stal se českým knížetem. Svatopluk byl zajat Jindřichem V. a musel se vykoupit obrovským majetkem, který získal vyrabováním českých kostelů a klášterů. S Jindřichem se později smířil a spolu s ním vytáhl do Uher. Při této výpravě si Svatopluk nešťastnou náhodou vypíchl oko. Moravu přepadli Poláci a Svatopluk se musel vrátit z Uher a nepřítele zahnat. Tento český kníže vyřešil spor mezi Přemyslovci a Vršovci tím, že nechal Vršovce vyvraždit a zmocnil se jejich území a majetku. Při odvetném tažení na Polsko, v roce 1109, byl Svatopluk probodnut kopím a zemřel. Vrahem byl pravděpodobně Vršovec, který přežil vyvraždění svého rodu. Svatopluk měl syna Václava Jindřicha, kterému byl za kmotra Jindřich V. Novým českým knížetem po smrti Svatopluka Olomouckého se stal Vladislav I. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Svatopluk Olomoucký pocházel z dynastie Přemyslovců. Datum jeho narození neznáme.

Svatopluk byl knížetem olomouckého údělu a v letech 1107 – 1109 českým knížetem. Jeho otec byl olomoucký údělný kníže Ota Olomoucký a matka Eufémie Uherská. Strýcem Svatopluka byl král Vratislav II.

V roce 1103 vytáhl Svatopluk spolu s knížetem Bořivojem II. na Polsko. Dva roky na to se chtěl Bořivoje zbavit a sám se stát českým knížetem. Nepodařilo se mu ale proniknout do Prahy. Vymyslel tedy lest ,nakonec se Bořivoje zbavil a stal se českým knížetem.

Svatopluk byl zajat Jindřichem V. a musel se vykoupit obrovským majetkem, který získal vyrabováním českých kostelů a klášterů. S Jindřichem se později smířil a spolu s ním vytáhl do Uher. Při této výpravě si Svatopluk nešťastnou náhodou vypíchl oko.

Moravu přepadli Poláci a Svatopluk se musel vrátit z Uher a nepřítele zahnat.
Tento český kníže vyřešil spor mezi Přemyslovci a Vršovci tím, že nechal Vršovce vyvraždit a zmocnil se jejich území a majetku.

Při odvetném tažení na Polsko, v roce 1109, byl Svatopluk probodnut kopím a zemřel. Vrahem byl pravděpodobně Vršovec, který přežil vyvraždění svého rodu.

Svatopluk měl syna Václava Jindřicha, kterému byl za kmotra Jindřich V.

Novým českým knížetem po smrti Svatopluka Olomouckého se stal Vladislav I.