zavřít
Staurakios

byzantský císař

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
11. 1. 812  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Staurakios († 11. ledna 812) byl byzantský císař vládnoucí od července do října roku 811. Jeho otcem byl císař Nikeforos I., sestrou Prokopia, provdaná za kuropalata Michaela Rangaba. Císařem se Staurakios stal po prohrané bitvě s Bulhary, která jeho otce stála život a jemu samotnému vynesla těžké poranění na krku, jež mu prakticky znemožňovalo efektivně vládnout. Toho využila Prokopia, ambiciózní císařova sestra, aby se pokusila získat trůn pro svého muže Michaela. Staurakios sice učinil nesmělý pokus jmenovat následnicí svou ženu Theofano, ale 2. října 811 došlo ke státnímu převratu, který vynesl k moci Michaela s Prokopií. Umírající Staurakios byl poslán do kláštera, kde po několika měsících v tichosti zemřel. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Staurakios († 11. ledna 812) byl byzantský císař vládnoucí od července do října roku 811. Jeho otcem byl císař Nikeforos I., sestrou Prokopia, provdaná za kuropalata Michaela Rangaba.

Císařem se Staurakios stal po prohrané bitvě s Bulhary, která jeho otce stála život a jemu samotnému vynesla těžké poranění na krku, jež mu prakticky znemožňovalo efektivně vládnout. Toho využila Prokopia, ambiciózní císařova sestra, aby se pokusila získat trůn pro svého muže Michaela. Staurakios sice učinil nesmělý pokus jmenovat následnicí svou ženu Theofano, ale 2. října 811 došlo ke státnímu převratu, který vynesl k moci Michaela s Prokopií. Umírající Staurakios byl poslán do kláštera, kde po několika měsících v tichosti zemřel.