zavřít
Fridrich Vilém I.

pruský král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1740  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Fridrich Vilém I., pruský král, vládl od roku 1713. Tento panovník je nazýván „ kaprál na trůně“. Byl velmi spořivý, náladový, hrubý a přísný, vychovaný k silnému smyslu pro povinnost. Fridrich nosil celý život modrou uniformu, která se stala tradicí pro budoucí pruské panovníky. Tento monarcha měl nízké vzdělání i inteligenci. Jeho cílem bylo vybudovat vojenský stát. Po svém zvolení králem zavedl přísný systém úspor a reforem ( např. školství, nucená kolonizace). Státní výdaje byly až drasticky omezené a některé byrokratické funkce byly zrušeny. Došlo tak k náhlému vzrůstu peněz ve státní pokladně, ale na úkor měst a vesnic. Fridrich, který byl vojenským fanatikem věnoval své milované armádě až 80% státních příjmů a tím ji zdvojnásobil a učinil čtvrtou největší v Evropě. Pruská armáda vynikala nad jinými svou bojeschopností a kázní. I když měl pruský král tak skvělou armádu, válku nevyhledával a konfliktům se raději vyhýbal. Výjimkou byla severní válka. V roce 1715 se stal Fridrich spojencem Ruska. To bylo v době, kdy bylo poraženo Švédsko. Fridrich získal spojenectvím s Ruskem další část Pomořanska. Svého vlastního syna chtěl nechat za dezerci z armády popravit, ale nakonec se slitoval a udělil mu milost. Fridrichův zdravotní stav se zhoršoval díky jeho tloušťce. V pase měřil 140 cm a vážil 130 kg. Zůstal připoután k invalidnímu vozíku. Fridrich Vilém I. zemřel v roce 1740. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Fridrich Vilém I., pruský král, vládl od roku 1713. Tento panovník je nazýván „ kaprál na trůně“. Byl velmi spořivý, náladový, hrubý a přísný, vychovaný k silnému smyslu pro povinnost.

Fridrich nosil celý život modrou uniformu, která se stala tradicí pro budoucí pruské panovníky.

Tento monarcha měl nízké vzdělání i inteligenci. Jeho cílem bylo vybudovat vojenský stát. Po svém zvolení králem zavedl přísný systém úspor a reforem ( např. školství, nucená kolonizace). Státní výdaje byly až drasticky omezené a některé byrokratické funkce byly zrušeny. Došlo tak k náhlému vzrůstu peněz ve státní pokladně, ale na úkor měst a vesnic.

Fridrich, který byl vojenským fanatikem věnoval své milované armádě až 80% státních příjmů a tím ji zdvojnásobil a učinil čtvrtou největší v Evropě. Pruská armáda vynikala nad jinými svou bojeschopností a kázní.

I když měl pruský král tak skvělou armádu, válku nevyhledával a konfliktům se raději vyhýbal. Výjimkou byla severní válka.

V roce 1715 se stal Fridrich spojencem Ruska. To bylo v době, kdy bylo poraženo Švédsko. Fridrich získal spojenectvím s Ruskem další část Pomořanska.

Svého vlastního syna chtěl nechat za dezerci z armády popravit, ale nakonec se slitoval a udělil mu milost.

Fridrichův zdravotní stav se zhoršoval díky jeho tloušťce. V pase měřil 140 cm a vážil 130 kg. Zůstal připoután k invalidnímu vozíku.

Fridrich Vilém I. zemřel v roce 1740.