zavřít
Ethelred II. Nerozvážný

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1016,  Normandie  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ethelred II. Nerozvážný, král velké Británie a Irska. Vládl v letech 978 -1013. Byl to vládce neschopný, marně se snažil zastavit novou dánskou invazi. Jen jeho syn Edmund Ironside statečně bojoval, ale byl zavražděn. Po synově smrti se snažil Ethelred Dány podplatit a zavedl daň zvanou danegeld. Nouze v té době zašla tak daleko, že se příbuzní museli navzájem prodávat do otroctví. V roce 1002 porušil Ethelred mír uzavřený s Dány. Uspořádal proti nim bartolomějskou noc a 13. listopadu dal rozkaz k vyvraždění všech Dánů v Anglii / den sv. Brixí/. Obětí se stala i sestra dánského krále, který v roce 1013 Anglii dobyl a krutě se pomstil. Ethelred uprchl do Normandie.Rada moudrých se na neschopnost Nerozvážného nemohla dívat a nabídla korunu dánskému králi. Ethelred zamřel v roce 1016. Ani jeho nástupce Knut I. Veliký nebyl dobrým vládcem. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ethelred II. Nerozvážný, král velké Británie a Irska. Vládl v letech 978 -1013.

Byl to vládce neschopný, marně se snažil zastavit novou dánskou invazi. Jen jeho syn Edmund Ironside statečně bojoval, ale byl zavražděn.

Po synově smrti se snažil Ethelred Dány podplatit a zavedl daň zvanou danegeld.

Nouze v té době zašla tak daleko, že se příbuzní museli navzájem prodávat do otroctví.
V roce 1002 porušil Ethelred mír uzavřený s Dány. Uspořádal proti nim bartolomějskou noc a 13. listopadu dal rozkaz k vyvraždění všech Dánů v Anglii / den sv. Brixí/. Obětí se stala i sestra dánského krále, který v roce 1013 Anglii dobyl a krutě se pomstil.

Ethelred uprchl do Normandie.Rada moudrých se na neschopnost Nerozvážného nemohla dívat a nabídla korunu dánskému králi.

Ethelred zamřel v roce 1016. Ani jeho nástupce Knut I. Veliký nebyl dobrým vládcem.