Alžběta II

anglická královna

Věk:
90
Narození:
21. 4. 1926 , Londýn, Anglie
Znamení:
býk   |  aktuální horoskop
Výška:
158 cm
Další údaje:
zobrazit barvu vlasů, národnost, rasu, náboženství,
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
šedivá/bílá
Postava:
přidej postavu
Národnost:
britská
Rasa:
běloch
Náboženství:
anglikánští episkopalisté
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1113 se líbí, 154 se nelíbí

Nejpopulárnější panovnice současnosti se narodila 21. dubna 1926 v Londýně a byla pokřtěna jako Alžběta Alexandra Marie. Její šance, že jednou usedne na britský trůn, byly pramalé, jelikož se narodila jako první dítě vévody z Yorku, králova bratra. Její strýc Edward VIII. v roce 1936 abdikoval, aby se mohl oženit s neurozenou a dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou. Alžbětin otec, princ Albert, tak nastoupil na anglický trůn jako Jiří VII a Alžběta sama se stala dědičkou trůnu. Již v průběhu druhé světové války se angažovala ve službě Koruně, po válce pak v čím dál větším měřítku. V roce 1947 se oženila s poručíkem Philipem Mountbattenem, příbuzným řecké královské rodiny. který se tak stal vévodou z Edinbourghu. Hned následující rok se jim narodil syn Charles a o dva roky později princezna Anna. Další dvě děti, Andrewa (1960) a Edwarda (1964) již Alžběta porodila jako britská královna. V únoru 1952 zemřel král Jiří VII. a Alžběta usedla na britský trůn jako Alžběta II. (její slavná předchůdkyně vládla Anglii v 16. století). 2.června následujícího roku byla Alžběta korunována ve Westminsterském opatství. Alžběta, ač mezi lidem velmi populární, to hned od začátku neměla jednoduché. Proces dekolonizace, který začal již předtím, než se stala královnou (Indie například získala nezávislost v roce 1947), dále pokračoval. V Británii to některé kruhy nesly těžce a rozhořela se debata o tom, zda Britové vůbec potřebují monarchii. Oblíbenost Alžběty jistě napomohla k tomu, že se tato debata přelila jen jako vlna a zmizela. Pravomoci britského panovníka jsou velmi omezené a Alžběta tak má na rozhodování ve své zemi jen malý vliv, funkci reprezentační však plní skvěle a na celém světě se těší obrovské popularitě. Jedinou skvrnou jsou skandály, do kterých je namočená celá královská rodina.Alžběta má 4 potomky: Prince Charlese, Prince Edwarda, Prince Andrewa a Princeznu Annu. Alžběta se snažila o výchovu svých dětí, důraz kladla především na jejich vzdělání. Její státnické povinnosti ji ovšem znemožňovaly na výchovu plně dohlížet, což může být jedním z důvodů nesnází, se kterými se v současnosti britská královská rodina potýká. Její poddaní však dnes vnímají královský úřad jinak než například na počátku minulého století a jsou ochotni leccos prominout. Alžběta oslavila v roce 2002 padesát let své vlády a je v současnosti třetím nejdéle vládnoucím monarchou světa. Déle vládnou jen thajský král Pchúmipchon Adundét a monacký kníže Rainier III. Královna se těší dobrému zdraví a její vyhlídky jsou velmi slibné. Její matka se totiž dožila krásných 101 let. Autor: Martin Hrabálek …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Nejpopulárnější panovnice současnosti se narodila 21. dubna 1926 v Londýně a byla pokřtěna jako Alžběta Alexandra Marie. Její šance, že jednou usedne na britský trůn, byly pramalé, jelikož se narodila jako první dítě vévody z Yorku, králova bratra. Její strýc Edward VIII. v roce 1936 abdikoval, aby se mohl oženit s neurozenou a dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou.

Alžbětin otec, princ Albert, tak nastoupil na anglický trůn jako Jiří VII a Alžběta sama se stala dědičkou trůnu. Již v průběhu druhé světové války se angažovala ve službě Koruně, po válce pak v čím dál větším měřítku. V roce 1947 se oženila s poručíkem Philipem Mountbattenem, příbuzným řecké královské rodiny. který se tak stal vévodou z Edinbourghu. Hned následující rok se jim narodil syn Charles a o dva roky později princezna Anna. Další dvě děti, Andrewa (1960) a Edwarda (1964) již Alžběta porodila jako britská královna.

V únoru 1952 zemřel král Jiří VII. a Alžběta usedla na britský trůn jako Alžběta II. (její slavná předchůdkyně vládla Anglii v 16. století). 2.června následujícího roku byla Alžběta korunována ve Westminsterském opatství. Alžběta, ač mezi lidem velmi populární, to hned od začátku neměla jednoduché. Proces dekolonizace, který začal již předtím, než se stala královnou (Indie například získala nezávislost v roce 1947), dále pokračoval. V Británii to některé kruhy nesly těžce a rozhořela se debata o tom, zda Britové vůbec potřebují monarchii. Oblíbenost Alžběty jistě napomohla k tomu, že se tato debata přelila jen jako vlna a zmizela.

Pravomoci britského panovníka jsou velmi omezené a Alžběta tak má na rozhodování ve své zemi jen malý vliv, funkci reprezentační však plní skvěle a na celém světě se těší obrovské popularitě. Jedinou skvrnou jsou skandály, do kterých je namočená celá královská rodina.

Alžběta má 4 potomky: Prince Charlese, Prince Edwarda, Prince Andrewa a Princeznu Annu.

Alžběta se snažila o výchovu svých dětí, důraz kladla především na jejich vzdělání. Její státnické povinnosti ji ovšem znemožňovaly na výchovu plně dohlížet, což může být jedním z důvodů nesnází, se kterými se v současnosti britská královská rodina potýká. Její poddaní však dnes vnímají královský úřad jinak než například na počátku minulého století a jsou ochotni leccos prominout.

Alžběta oslavila v roce 2002 padesát let své vlády a je v současnosti třetím nejdéle vládnoucím monarchou světa. Déle vládnou jen thajský král Pchúmipchon Adundét a monacký kníže Rainier III. Královna se těší dobrému zdraví a její vyhlídky jsou velmi slibné. Její matka se totiž dožila krásných 101 let.

Autor: Martin Hrabálek

Alžběta II v Magazínu Osobnosti

Hledáte také jako: Alžběta IIová
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Rodina – Alžběta II