Alžběta I.

anglická královna

Narození:
7. 9. 1533 , Greenwich
Úmrtí:
24. 3. 1603  ve věku 69 let,  Richmond  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

112 se líbí, 27 se nelíbí

Anglická královna Alžběta l. se narodila 7.9.1533 jako dcera Anny Boleynové později nevlastní dcera Jindřicha VIII. Když dal Jindřich Annu v roce 1536 popravit, byla Alžběta nejprve jako nelegitimní potomek vyloučena z následnického nároku na trůn. V roce 1544 parlament Alžbětě následnické právo vrátil, ale toto rozhodnutí vedlo k jejímu osobnímu traumatu a k politickým zmatkům. Proti Alžbětě stále bojovala její nevlastní sestra Marie. Ta však nemohla zabránit tomu, aby po její smrti neusedla na trůn Alžběta / 17.11.1558/. Nová královna usilovala o mír, blahobyt a toleranci. Starala se o stabilitu země a spořádané finance. Obchod a námořní plavba vzkvétaly, objevily se začátky sociálního zákonodárství a byl zaveden reformovaný katechismus. Alžběta byla stále nucena do sňatku. Ucházel se o ní např. Filip ll. Alžběta prohlásila, že chce zemřít jako „ Virgin Queen“ panenská královna. Měla ovšem četné milostné poměry. Jeden její milenec sir Walter Raleigh po ní nazval nově získanou americkou provincii Virginie. Alžbětina rozepře se skotskou královnou Marií Stuartovnou byla pověstná. Měla jak soukromé, tak náboženské důvody. Marie byla uvězněna za přípravu vraždy Alžběty. Ta dlouho váhala, něž dala svolení k trestu smrti. Londýn sice popravu Marie oslavil, ale papež vyslal na Anglii svou klatbu a španělský král Filip ll. své válečné loďstvo, to však podlehlo anglickému vojsku. Alžběta mohla konečně v klidu vládnout. Za svého nástupce musela uznat syna Marie Stuartovny Jakuba. Královna Alžběta byla chytrá a vzdělaná žena,ale také ješitná a náladová, cílevědomá a egoistická. Ve sporech a konfliktech zachovávala lidskost. Výborně se vyznala v diplomatických jednáních v několika jazycích. Alžběta patřila k ženám, které chtějí rozhodovat samy. Doba její vlády byla pojmenovaní „ Alžbětinská doba“. Díky Viliamu Shakespearovi se stala zlatým věkem anglické literatury. Anglická královna Alžběta l. zemřela 24.3.1603. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Anglická královna Alžběta l. se narodila 7.9.1533 jako dcera Anny Boleynové později nevlastní dcera Jindřicha VIII. Když dal Jindřich Annu v roce 1536 popravit, byla Alžběta nejprve jako nelegitimní potomek vyloučena z následnického nároku na trůn.

V roce 1544 parlament Alžbětě následnické právo vrátil, ale toto rozhodnutí vedlo k jejímu osobnímu traumatu a k politickým zmatkům.

Proti Alžbětě stále bojovala její nevlastní sestra Marie. Ta však nemohla zabránit tomu, aby po její smrti neusedla na trůn Alžběta / 17.11.1558/.

Nová královna usilovala o mír, blahobyt a toleranci. Starala se o stabilitu země a spořádané finance. Obchod a námořní plavba vzkvétaly, objevily se začátky sociálního zákonodárství a byl zaveden reformovaný katechismus.

Alžběta byla stále nucena do sňatku. Ucházel se o ní např. Filip ll. Alžběta prohlásila, že chce zemřít jako „ Virgin Queen“ panenská královna. Měla ovšem četné milostné poměry. Jeden její milenec sir Walter Raleigh po ní nazval nově získanou americkou provincii Virginie.

Alžbětina rozepře se skotskou královnou Marií Stuartovnou byla pověstná. Měla jak soukromé, tak náboženské důvody. Marie byla uvězněna za přípravu vraždy Alžběty. Ta dlouho váhala, něž dala svolení k trestu smrti. Londýn sice popravu Marie oslavil, ale papež vyslal na Anglii svou klatbu a španělský král Filip ll. své válečné loďstvo, to však podlehlo anglickému vojsku.

Alžběta mohla konečně v klidu vládnout. Za svého nástupce musela uznat syna Marie Stuartovny Jakuba.

Královna Alžběta byla chytrá a vzdělaná žena,ale také ješitná a náladová, cílevědomá a egoistická. Ve sporech a konfliktech zachovávala lidskost. Výborně se vyznala v diplomatických jednáních v několika jazycích. Alžběta patřila k ženám, které chtějí rozhodovat samy. Doba její vlády byla pojmenovaní „ Alžbětinská doba“. Díky Viliamu Shakespearovi se stala zlatým věkem anglické literatury.
Anglická královna Alžběta l. zemřela 24.3.1603.

  • Tenhle extravagantní umělec se stal nejlépe oblékaným Britem. Sledujte jeho 10 nejšílenějších kreací

    Extra.cz, 20. 10. 2013 Zpěvák "David Bowie":http://www.extra.cz/tema/david-bowie-1 (66) se stal nejlépe oblékaným Britem všech dob. V anketě se mu podařilo porazit i takové postavy dějin, jako byla například královna Alžběta I., která skončila na druhém místě, nebo vévodkyně z Devonshiru Georgiana Cavendish, která se podle ankety měsíčníku BBC History Magazine dostala na třetí místo. … více

  • Zábavný dějepis: Jak by vypadali Shakespeare nebo Alžběta I. v dnešní době?

    Extra.cz, 2. 5. 2013 Prsní implantáty, bělené zuby, liposukce a botox... Nejslavnější postavy historie by si dnes nebyly vůbec podobné. A jejich současná podoba nevznikla jen díky představivosti nějakého umělce, ale je výsledkem seriózního výzkumu, který zohledňoval nejen typické rysy v chování, ale taky vkus, náboženství, historickou důležitost, výchovu a celoživotní poslání. … více

Hledáte také jako: Alžběta I.ová
Rychlá navigace:fotogalerie |novinky |diskuse