zavřít
Alžběta Bavorská

rakouská císařovna

Narození:
24. 12. 1837 , Mnichov
Úmrtí:
10. 9. 1898  ve věku 60 let,  Ženeva  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

219 se líbí, 24 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Manželka císaře a krále Františka Josefa l. Alžběta Bavorská zvaná Sisi, se narodila 24.12.1837, jako dcera bavorského vévody Maxmiliána Josefa a Ludoviky Vilemíny Bavorské. Ta byla dcerou bavorského krále Maxmiliána l. a sestrou Žofie, matky Františka Josefa l. Alžběta vyrůstala mimo bavorský dvůr. Stala se z ní nekonvenční a svobodomyslná dívka. Zamiloval se do ní František Josef l., který si ji i přes nesouhlas své matky vzal za manželku. Alžběta na vídeňském dvoře šťastná nebyla. Přísná etiketa a omezování jí byly cizí. Se svou autoritativní tchyní Žofií si údajně příliš nerozuměla, ač některé prameny udávají, že tomu tak nemuselo být (viz kniha Gabriele Praschl-Bichler "Ferdinand Maxmilián Habsburský" Po narození dcery Žofie, se babička Žofie rozhodla převzít její výchovu s odůvodněním, že Alžběta je sama ještě dítě a nemá patřičné vychování, vyhovující královskému dvoru. Opakovala se to i po narození dcery Gisely i korunního prince Rudolfa. Když se Alžběta dozvěděla, jak nelidsky zachází vychovatel Gondrecourt s jejím synem, prosadila si výhradné právo a rozhodování nad výchovou jejích dětí. Na Gondrecourtovo místo dosadila "milého starouška" (jak jej Rudolf nazýval) pana Latoura. Její poslední dcera Marie Valerie byla jejím tzv "jedináčkem". Milovala toto dítě víc, než cokoliv na světě. Porodila ji v Maďarsku, aby tak dala ještě více najevo své sympatie k tomuto státu. Alžběta se politcky projevila jen jednou. Zasadila se o ústupky Maďarům v roce 1867. Stýkala se s bývalými revolucionáři. V 60.letech byla Alžběta považována za nejkrásnější panovnici na světě. Vynikala jízdou na koni, držela přísné diety a pravidelně cvičila. Věnovala se skládání veršů, učila se novořečtinu a studovala antické dějiny. V mnohém předběhla dobu. Alžběta si nechala na Korfu postavit zámek, kterému dala jméno Achilleion. Povinnostmi rakouské císařovny se příliš nezabývala. Ze sebevraždy svého syna se nikdy nevzpamatovala. Nosila už pořád černé šaty a vyhýbala se Vídni. 10.9.1898 byla v Ženevě zavražděna italským anarchistou Luigim Luchenim a je pohřbena v kapucínské kryptě ve Vídni. Alžběta porodila Františku Josefovi čtyři děti: Žofii, Giselu, Rudolfa a Marii Valérii. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Manželka císaře a krále Františka Josefa l. Alžběta Bavorská zvaná Sisi, se narodila 24.12.1837, jako dcera bavorského vévody Maxmiliána Josefa a Ludoviky Vilemíny Bavorské. Ta byla dcerou bavorského krále Maxmiliána l. a sestrou Žofie, matky Františka Josefa l.

Alžběta vyrůstala mimo bavorský dvůr. Stala se z ní nekonvenční a svobodomyslná dívka.
Zamiloval se do ní František Josef l., který si ji i přes nesouhlas své matky vzal za manželku.
Alžběta na vídeňském dvoře šťastná nebyla. Přísná etiketa a omezování jí byly cizí. Se svou autoritativní tchyní Žofií si údajně příliš nerozuměla, ač některé prameny udávají, že tomu tak nemuselo být (viz kniha Gabriele Praschl-Bichler "Ferdinand Maxmilián Habsburský"

Po narození dcery Žofie, se babička Žofie rozhodla převzít její výchovu s odůvodněním, že Alžběta je sama ještě dítě a nemá patřičné vychování, vyhovující královskému dvoru.
Opakovala se to i po narození dcery Gisely i korunního prince Rudolfa. Když se Alžběta dozvěděla, jak nelidsky zachází vychovatel Gondrecourt s jejím synem, prosadila si výhradné právo a rozhodování nad výchovou jejích dětí. Na Gondrecourtovo místo dosadila "milého starouška" (jak jej Rudolf nazýval) pana Latoura.
Její poslední dcera Marie Valerie byla jejím tzv "jedináčkem". Milovala toto dítě víc, než cokoliv na světě. Porodila ji v Maďarsku, aby tak dala ještě více najevo své sympatie k tomuto státu.
Alžběta se politcky projevila jen jednou. Zasadila se o ústupky Maďarům v roce 1867. Stýkala se s bývalými revolucionáři.

V 60.letech byla Alžběta považována za nejkrásnější panovnici na světě. Vynikala jízdou na koni, držela přísné diety a pravidelně cvičila.
Věnovala se skládání veršů, učila se novořečtinu a studovala antické dějiny. V mnohém předběhla dobu.

Alžběta si nechala na Korfu postavit zámek, kterému dala jméno Achilleion. Povinnostmi rakouské císařovny se příliš nezabývala.

Ze sebevraždy svého syna se nikdy nevzpamatovala. Nosila už pořád černé šaty a vyhýbala se Vídni.

10.9.1898 byla v Ženevě zavražděna italským anarchistou Luigim Luchenim a je pohřbena v kapucínské kryptě ve Vídni. Alžběta porodila Františku Josefovi čtyři děti: Žofii, Giselu, Rudolfa a Marii Valérii.

  • Představitelka císařovny Sisi: Vandalové otevřeli její hrob!

    Blesk, 1. 5. 2017 Neznámý pachatel otevřel o víkendu hrob herečky Romy Schneiderové, která se stala známou především rolí ve filmové trilogii o rakouské císařovně a uherské královně Alžbětě Bavorské, přezdívané Sisi. Podle agentury AFP někdo odsunul náhrobní desku, ale na hrobě nejsou viditelné známky většího poškození. … více

  • Cara Delevingne se proměnila v Sissi a Pharrell Williams v císaře

    iDnes.cz, 25. 11. 2014 Nejžádanější hudební producent současnosti Pharrell Williams se sešel s nejžádanější modelkou současnosti Carou Delevingne pod taktovkou slavného módního návrháře Karla Lagerfelda. Ten z nich udělala Františka Josefa a jeho ženu Alžbětu Bavorskou. … více

Hledáte také jako: Alžběta Bavorskáová, Sisi, Sissi, Alžběta Amálie Rakouská
Rychlá navigace:fotogalerie |novinky |diskuse